3 listopada odsłonią pomnik Romana Wilhelmiego w Poznaniu

W Poznaniu odsłonięty zostanie 3 listopada pomnik Romana Wilhelmiego, wybitnego aktora wywodzącego się z tego miasta. W poniedziałek na skwerze noszącym jego imię wmurowano kamień węgielny.

Aktor, który zmarł w 1991 roku, pamiętany jest m.in. z ról w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" i "Kariera Nikodema Dyzmy". W Poznaniu co roku odbywają się Dni Romana Wilhelmiego. Przed rokiem jego imię nadano skwerowi położonemu tuż przy poznańskim teatrze Scena na Piętrze.

Jak powiedział w poniedziałek PAP autor pomnika, rzeźbiarz Roman Kosmala, tworząc popiersie aktora starał się, by Wilhelmi na pomniku nie kojarzył się z żadną z kreowanych przez siebie ról. "Starałem się pokazać Wilhelmiego prywatnego, z twarzą, jaką widzimy po skończonym spektaklu. To będzie Wilhelmi w zaawansowanym wieku, ze swoim charakterystycznym uśmiechem" - powiedział Kosmala.

Pomnik będzie miał ponad dwa metry wysokości, stanie na skwerze noszącym imię aktora, tuż przy Starym Rynku.

W poniedziałek w fundament pomnika wmurowano tubę z aktem erekcyjnym. W uroczystości wziął udział m.in. mieszkający w Poznaniu brat aktora, Adam Wilhelmi.

"Cieszę się, że dożyłem tej chwili, że Romek został tak upamiętniony w swoim rodzinnym mieście, naprawdę sobie na to zasłużył. On kochał Poznań, tu przecież się urodził i tu mieszkał w latach szkolnych. Lubił tu przyjeżdżać" - powiedział Adam Wilhelmi.

Organizatorem przedsięwzięcia jest działająca przy teatrze Scena na Piętrze fundacja Tespis. Jak powiedział w poniedziałek prezes fundacji, Romuald Grząślewicz, w poznańskim teatrze Wilhelmi miał swoje trzy premiery, w tym jedną z ważniejszych, bo ostatnią w jego teatralnym dorobku. W kwietniu 1991 roku zagrał w monodramie "Sammy" w reżyserii Zdzisława Wardejna.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE