PARTNER PORTALU
  • BGK

318 samolotów z kibicami może przylecieć do Gdańska na Euro

  • PAP    29 maja 2012 - 20:38
318 samolotów z kibicami może przylecieć do Gdańska na Euro

"W tym okresie pasażerowie korzystający z gdańskiego portu będą mieli do dyspozycji łącznie ponad 604 tysiące miejsc w samolotach (dotyczy to wszystkich połączeń obsługiwanych na lotnisku)" - dodał. Skonieczny poinformował, że z tej liczby 7,4 proc. (co stanowi prawie 45 tys. miejsc) to miejsca w samolotach czarterowych związanych z mistrzostwami.
"Trzeba pamiętać, że to są miejsca zamówione w dwie strony, czyli można powiedzieć, że ok. 22,5 tys. osób przyleci i tyle samo osób odleci w samolotach czarterowych związanych z Euro" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że "duża liczba kibiców przyleci też rejsami regularnymi".

"W Gdańsku grają drużyny Hiszpanii, Włoch i Irlandii i ich fani muszą raczej korzystać z komunikacji lotniczej; jedynie kibice grającej także w grodzie nad Motławą Chorwacji w mniejszym stopniu będą korzystali z samolotów a bardziej z transportu drogowego" - dodał.

Zaznaczył, że "duże natężenie ruchu w krótkim czasie na pewno będzie stanowić duże wyzwanie dla portu w zakresie zapewnienia płynnej obsługi operacji i pasażerów".

Podkreślił, że "po to m.in. realizowany był szeroki plan inwestycyjny a teraz wprowadzane są zabiegi organizacyjne, żeby obsłużyć ten ruch +w miarę płynnie+".

Zwrócił uwagę, że duża część ruchu samolotów czarterowych odbywać się będzie w nocy. "Pamiętajmy o tym, że trzy mecze w Gdańsku rozpoczną się o godz. 20.45, czyli zakończą się po 22, a więc odloty kibiców po tych meczach mogą się rozpocząć dopiero po godz. 23 i będą trwały przez 2-3 godziny" - powiedział.

Kibice z lotniska do stadionu i z powrotem będą dowożeni autokarami. "Może się zdarzyć, że w jednym czasie będzie 50-60 pojazdów i będą one parkować na jednej z jezdni ul. Słowackiego" - powiedział.

Poinformował, że w poniedziałek pasażerowie mogli po raz pierwszy skorzystać ze zmodernizowanego terminalu pasażerskiego T1. Funkcjonujący wcześniej T1 pełni obecnie rolę hali przylotów, nowy T2 pełni rolę hali odlotów oraz funkcje hali odpraw biletowej i bagażowej oraz kontroli bezpieczeństwa.

Na początku kwietnia został oddany do użytku nowy terminal pasażerski T2 w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Dzięki tej inwestycji lotnisko będzie mogło obsłużyć rocznie pięć milionów pasażerów, dwa razy więcej niż dotąd.

Wcześniej w porcie oddano do użytku m.in. drogę kołowania, płytę postojową i stanowiska do odladzania samolotów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.