PARTNER PORTALU
  • BGK

35. Łódzkie Spotkania Teatralne - w nowej formule

  • PAP    29 sierpnia 2012 - 09:20

35. Łódzkie Spotkania Teatralne rozpoczynają się w sobotę w Łódzkim Domu Kultury. W tym roku impreza odbywać się będzie w nowej formule - awangardowe spektakle prezentowane będą przez trzy miesiące na kilku scenach w regionie łódzkim oraz w plenerach.
Łódzkie Spotkania Teatralne to najstarsza cykliczna impreza kulturalna w Łodzi. Od wielu lat uważana jest za jeden z najważniejszych polskich festiwali, promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej i teatru tańca.

W ostatnich latach impreza, organizowana przez Łódzki Dom Kultury, odbywała się późną jesienią. Ale w tym roku zaczyna się znacznie wcześniej i wychodzi z Łodzi przyjmując nową formułę opartą na promocji teatru i tańca w regionie.

Spektakle przez trzy miesiące prezentowane będą na regionalnych scenach łódzkiego Teatru im. Jaracza oraz w plenerach. "Chcemy wyjść z propozycjami w region. Są przecież różne miasta, w nich też można pokazywać wydarzenia, które do tej pory odbywały się jedynie w Łodzi. Spotkania zmieniają się co roku i zawsze próbujemy pokazać coś nowego" - powiedział PAP dyrektor imprezy Marcin Wartalski.

Na inauguracji festiwalu w Łódzkim Domu Kultury wystąpi w sobotę niemiecko-polski zespół Figurentheater Wilde & Vogel/Grupa Coincidentia ze spektaklem "Krabat". Dzień później łódzkie spotkania przeniosą się na rynek Starego Miasta w Łowiczu, gdzie z plenerowym spektaklem "Planeta Lem" wystąpi Teatr Biuro Podróży. Po przedstawieniu publiczność będzie mogła spotkać się z artystami, a dyskusje poprowadzi dr Magdalena Hasiuk-Świerzbińska.

Tegoroczne Łódzkie Spotkania Teatralne potrwają do 8 grudnia; zaprezentowanych zostanie w sumie 12 spektakli, a wystąpią artyści m.in. z Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Spektakle pokazywane będą m.in. w Bełchatowie, Kutnie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Sieradzu, Skierniewicach i Wieluniu. Imprezę zakończą w grudniu dwa przedstawienia w Łodzi.

Wstęp na wszystkie propozycje festiwalowe jest bezpłatny. Na początku września ruszyć ma nowa strona festiwalu www.lodzkiespotkaniateatralne.pl i znany ma być dokładny program tegorocznych spotkań.

Budżet festiwalu to ponad 200 tys. zł, z czego 150 tys. zł to dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa łódzkiego.

Pierwsza edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych odbyła się w 1964 roku. Po przerwie w latach 80. XX wieku, spotkania wznowiono w 1992 r.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.