PARTNER PORTALU
  • BGK

4. edycja Europejskich Spotkań Teatralnych

  • PAP    6 kwietnia 2011 - 20:30

Współczesnym i mitycznym bohaterom poświęcona będzie tegoroczna edycja Europejskich Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi". W trakcie festiwalu organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu pokazanych zostanie osiem spektakli.
Wydarzenie odbywające się pod hasłem "Herosi i Heroiny" rozpoczyna się w poniedziałek. Na scenie przedstawione zostaną spektakle, których bohaterami będą m.in. Heloiza i Abelard, Don Kiszot, Winnetou, Janosik, Edyp i Hamlet.

Jak powiedział w środę dyrektor festiwalu Paweł Szkotak, w tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zastanowić się, jak bohaterowie funkcjonujący w naszej świadomości wpływają na nasze zachowania, systemy wartości, oraz sposób postrzegania świata. "Zaprosiliśmy bardzo różne przedstawienia zarówno od strony stylistycznej, jak i tematycznej".

Ale w każdym z przedstawień - według Szkotaka - chodzi o podobną analizę postaci historycznych i literackich, herosów i heroin oraz zastanowienie się czy te postaci są dziś dla nas ważne.

Przez tydzień swoje spektakle pokażą teatry z całej Polski: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i zakopiański Teatr im. St. I. Witkiewicza.

W Poznaniu zaprezentują się też Odeski Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny, Teatrul National Radu Stanca z Sibiu w Rumunii, oraz teatry z Czech i Słowacji.

Ideą Europejskich Spotkań Teatralnych jest prezentacja ciekawych artystycznie osiągnięć scenicznych, oraz głos w dyskusji na temat aktualnych problemów z zakresu historii, kultury i wzajemnych relacji między narodami Europy.

Festiwal ma charakter tematyczny. Pierwsza edycja odbywała się pod hasłem "Blizny historii", druga - "Wykluczeni", trzecia - "Święta rodzina?". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.