PARTNER PORTALU
 • BGK

40. Festiwal Filmowy, Gdyńskie Centrum Filmowe: program

 • pap/pt    2 września 2015 - 13:38
40. Festiwal Filmowy, Gdyńskie Centrum Filmowe: program
Gdyńskie Centrum Filmowe przy Placu Grunwaldzkim gdzie odbędzie się festiwal

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni będzie z wielu powodów wyjątkowy - podkreśliła minister kultury Małgorzata Omilanowska. Jubileuszowa 40. edycja najważniejszej imprezy promującej polską kinematografię odbędzie się w dniach 14-19 września.
"Ważnych dla polskiej sztuki filmowej, dla polskiego środowiska filmowego, wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju zdarzeń na festiwalu będzie wiele" - zapowiedziała minister kultury na konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano program imprezy.

"Festiwal w Gdyni zyska nowe przestrzenie, będzie po raz pierwszy odbywał się z wykorzystaniem nowego zespołu budynków" - przypomniała Omilanowska, tłumacząc, że chodzi o Gdyńskie Centrum Filmowe przy Placu Grunwaldzkim.

Minister zwróciła ponadto uwagę, że 40. edycja festiwalu w Gdyni przypada w tym samym roku, co 10-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. "W tym roku świętujemy jubileusz PISF, który może się poszczycić niezwykle efektywnym działaniem w ciągu ostatnich dziesięciu lat, przekładającym się na realne, dotykalne sukcesy" - mówiła minister.

Tłumaczyła, że ma na myśli "przede wszystkim (...) liczbę zrealizowanych programów, dofinansowanych filmów, liczbę polskich widzów, którzy odwiedzają kina, wzrostową tendencję, jeżeli chodzi o zainteresowanie Polaków polskim filmem; i wreszcie - wszystkie programy z zakresu edukacji i upowszechniania sztuki filmowej, jakie PISF w ostatnich latach prowadził".

"To także moment, kiedy będziemy żegnali się z Agnieszką Odorowicz, która kończy swoją drugą kadencję i, zgodnie z ustawą, o trzecią nie mogła się już ubiegać" - dodała Omilanowska.

Jak powiedziała, "jest to moment z jednej strony oczywiście smutny, ale z drugiej strony - pozbawiony elementu zwyczajowej przykrości", ponieważ - jak mówiła minister - "Agnieszka Odorowicz będzie odchodziła z PISF-u jako osoba, która jest opromieniona aurą sukcesu, jaki owa instytucja odniosła, bez cienia myśli o porażce".

Minister poinformowała, że podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni nastąpi przekazanie obowiązków dyrektorskich w PISF Magdalenie Sroce. Będzie to - wyjaśniła - "uroczyste przekazanie", gdyż oficjalnie Sroka zastąpi Odorowicz na stanowisku szefowej PISF 3 października, po zakończeniu kadencji dotychczasowej dyrektor.

"Magdalena Sroka (...) przez następne pięć lat będzie PISF-em, jestem przekonana - z powodzeniem, zarządzała" - powiedziała Omilanowska.

Odnosząc się do filmów, które znalazły się w programie imprezy, minister oceniła, że "będzie to bardzo ciekawy, bardzo dobry i bardzo interesujący, wielowątkowy festiwal".

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć spodziewa się, że tegoroczna edycja "pobije nie tylko rekord pod względem liczby filmów zgłoszonych do konkursów", ale będzie również rekordowa, jeśli chodzi o statystyki dotyczące liczby festiwalowych gości i widzów.

"Szesnaście lat temu, kiedy zaczynałem pracę przy festiwalu, przyjechało 600 gości, a około 5 tys. widzów oglądało filmy festiwalowe w trzech kinach i w Teatrze Muzycznym. W zeszłym roku przyjechało 2600 gości na festiwal, liczba widzów wyniosła 47 tys. A w tym roku myślę, że będzie jeszcze więcej" - powiedział Kopeć na środowej konferencji.

13 września otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego

Pytany o nowe festiwalowe obiekty, przypomniał, że uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego (GCF) będzie miało miejsce dzień przed rozpoczęciem festiwalu, 13 września.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.