PARTNER PORTALU
  • BGK

40. Festiwal Filmowy w Gdyni, filmy konkursowe: w poniedziałek start

  • bad    13 września 2015 - 13:41
40. Festiwal Filmowy w Gdyni, filmy konkursowe: w poniedziałek start
Fragment plakatu 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Fot. mat. prasowe

Największe święto kinematografii w Polsce zapowiada się w tym roku niezwykle hucznie. Głównym powodem jest jubileusz 40. rocznicy wydarzenia, ale także otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Festiwal odbędzie się w dniach 14-19 września 2015 r. W programie są konkursy, projekcje i pokazy specjalne, spotkania z twórcami i warsztaty edukacyjne.

Ze względu na wyjątkowe okoliczności, organizatorzy festiwalu postanowili pójść na kompromis: - Staraliśmy się uhonorować tradycje festiwalu, a jednocześnie bardzo otworzyć się na nowe wydarzenia i nowych twórców – wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk.

Najwięcej emocji wzbudza konkurs główny

Najważniejszy jest konkurs główny, który wzbudza najwięcej emocji. W tym roku spośród 53 zgłoszonych filmów, wybrano 18 tytułów (z czego 10 to premiery, a 6 debiuty):

* „11 minut", reż. Jerzy Skolimowski,

* „Anatomia zła", reż. Jacek Bromski,

* „Body/Ciało", reż. Małgorzata Szumowska,

* „Chemia", reż. Bartek Prokopowicz,

* „Córki dancingu", reż. Agnieszka Smoczyńska,

* „Demon", reż. Marcin Wrona,

* „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy", reż. Janusz Majewski,

* „Hiszpanka", reż. Łukasz Barczyk,

* „Intruz", reż. Magnus von Horn,

* „Karbala", reż. Krzysztof Łukaszewicz,

* „Letnie przesilenie", reż. Michał Rogalski,

* „Moje córki krowy", reż. Kinga Dębska,

* „Noc Walpurgi", reż. Marcin Bortkiewicz,

* „Nowy świat", reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki,

* „Obce niebo", reż. Dariusz Gajewski,

* „Panie Dulskie", reż. Filip Bajon,

* „Ziarno prawdy", reż. Borys Lankosz,

* „Żyć nie umierać", reż. Maciej Migas.

Zanim jury w składzie: Allan Starski – scenograf, Jolanta Dylewska – operatorka, Anna Kazejak – reżyserka i scenarzystka, Antoni Komasa-Łazarkiewicz – kompozytor, Waldemar Krzystek – reżyser, Krzysztof Rak – scenarzysta i producent, Anna B. Sheppard – projektantka kostiumów, Grażyna Szapołowska – aktorka i Michał Żarnecki – reżyser dźwięku, wybiorą swoich faworytów, będą to mogli zrobić wszyscy miłośnicy X Muzy, zaglądając do gdyńskich kin Helios, Multikino i trzech sal kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Ważne pozostałe kategorie konkursowe: młodego kina filmów krótkometrażowych

Na uwagę zasługują też pozostałe kategorie konkursowe: Konkurs Młodego Kina i Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych (który zastępuje sekcję Filmy Niezależne), a także Inne Spojrzenie.

Gości festiwalu czekają również pokazy, stanowiące bogaty przegląd polskiej kinematografii. Do takich należy Czysta klasyka, w której zobaczymy odrestaurowane cyfrowo filmy. In Memoriam, które poświęcono pamięci tych, którzy odeszli: Barbary Sass-Zdort i Krzysztofa Krauze, w Skarbach kina przedwojennego, sekcji wprowadzonej przez dyrektora artystycznego festiwalu, zostaną pokazane filmy z okresu międzywojennego. Kryptonim Mord, jest z kolei zbiorem produkcji, poświęconych tematyce... milicyjnej.

Czymś, co tworzy się na naszych oczach jest Wirtualny Festiwal – zdigitalizowany zbiór pamiątek, zdjęć i wszystkiego co jest związane z festiwalem ręcznie wypisywanych dokumentów, pism do cenzury.

- Nigdy nie przypuszczałem, że po 40 latach będę to oglądał z innej perspektywy, że natknę się na: „Uprzejmie zwracamy się do towarzysza sekretarza, o przydział 50 kg mięsa i 30 kg kiełbasy na imprezę spotkania filmowców, po uroczystej gali" – wspomina dyrektor festiwalu Leszek Kopeć.

W tym roku Festiwal Filmowy zyskał nowe miejsce na swoją działalność i promowanie sztuki filmowej. Kiedyś festiwal, był imprezą elitarną – odbywał się za drzwiami Teatru Muzycznego.

- Postanowiliśmy stworzyć wydarzenie, którym żyje całe miasto, zaangażować różne instytucje kultury. Pomorska Fundacja Filmowa, Szkoła Filmowa, Gdyńskie Warsztaty Filmowe i wiele innych inicjatyw to wszystko jest efektem festiwalu polskich filmów. W tym roku film w Gdyni zyskuje swoją nową siedzibę – Gdyńskie Centrum Filmowe, które otwieramy uroczyście dla mieszkańców i naszych gości, w niedzielę 13 września o 13.00 – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.