PARTNER PORTALU
  • BGK

407 pocisków wykopali w mieście saperzy

  • PAP    26 lipca 2012 - 07:08
407 pocisków wykopali w mieście saperzy

407 pocisków artyleryjskich z II wojny światowej wykopali saperzy w środę w Opolu. Na pierwsze 20 sztuk ok. godz. 14 w środę natrafili pracownicy pogotowia energetycznego. Nie było ewakuacji, bo najbliższe zabudowania mieszkalne znajdowały się 500 m od znaleziska.
Jak poinformował kpt. Jacek Obierzyński z 1. Brzeskiego Pułku Saperów znaleziony w stolicy województwa arsenał w środę w nocy zostanie zabezpieczony i wywieziony z miasta, a w czwartek zniszczony na wyznaczonym do tego poligonie.

Pociski artyleryjskie znaleziono przy ul. Obrońców Stalingradu w Opolu w pobliżu skrzyżowania z ul. Polną, tuż przy wiadukcie drogowym na trasie w kierunku Strzelec Opolskich. Na pierwsze dwadzieścia pocisków pracownicy pogotowia energetycznego natrafili ok. godz. 14 w środę podczas prowadzenia prac ziemnych. Powiadomili policję, a ta wezwała saperów z Brzegu.

Znaleziony arsenał to pociski artyleryjskie przeciwpancerne kaliber 47, a nie jak początkowo sądzono - 57. Pochodzą z czasów II wojny światowej.

Według saperów nie zaszła konieczność ewakuacji ludzi, bo najbliższe zabudowania mieszkalne znajdowały się ok. 500 m od miejsca znaleziska i nie było zagrożenia. Poza tym wykryte pociski nie zostały wystrzelone, tylko porzucone, w związku z czym można je bezpiecznie wyciągnąć z ziemi i wywieźć. "Ich stan techniczny jest dobry" - mówił Obierzyński.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.