PARTNER PORTALU
  • BGK

41. Festiwal Filmowy w Gdyni rusza 19 września

  • PAP/MN    7 września 2016 - 16:19
41. Festiwal Filmowy w Gdyni rusza 19 września
Podczas festiwalu odbędą się także premiery książek o kinie, panele i debaty eksperckie, warsztaty i wystawy (fot. Festiwal Filmowy w Gdyni/Rafał Malko)

• 16 filmów, w tym "Ostatnia rodzina” (reż. Jan P. Matuszyński), "Kamper" w reż. Łukasza Grzegorzka i "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego, powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.
• Twórcy powalczą o Złote Lwy i Srebrne Lwy oraz o nagrody pieniężne.
• Impreza odbędzie się od 19 do 24 września.
"41 edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni zdecydowanie wyróżnia się tym, że w Konkursie Głównym jest tak ogromna przewaga twórców młodych i debiutantów. Na 16 filmów mamy 7 filmów kwalifikujących się jako debiuty i bodajże 8 filmów podpisanych przez reżyserów urodzonych w latach 80." - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk. "Młodość na festiwalu w tym roku mocno zagościła, to wyróżnia tę edycję" - dodał.

Jak podkreślił Oleszczyk, tegoroczny festiwal wyróżnia też atmosfera politycznych sporów. "Przypomnę tylko, że to nie pierwszyzna dla Festiwalu w Gdyni. On się zrodził w ogniu politycznych sporów. Ważne jest tylko, żebyśmy w tych sporach rozmawiali w sposób cywilizowany i otwarty na argumenty drugiej strony. Gorące emocje mogą się jeszcze zintensyfikować, ale mam nadzieję, że po imprezie uznamy, że dobrze, że się spotkaliśmy" - skomentował. "Gdynia to przetrzyma" - zapewnił.

Podczas festiwalu filmy będą rywalizowały w Konkursie Głównym, na którym pokazywane są najciekawsze polskie filmy premierowe i nagradzane na największych międzynarodowych festiwalach filmowych. O statuetki powalczy 16 filmów spośród 45 zgłoszonych do konkursu. Wśród nich są: "Fale" (reż. Grzegorz Zariczny), "Wszystkie nieprzespane noce" (reż. Michał Marczak), "Czerwony pająk" (reż. Marcin Koszałka), "Jestem mordercą" (reż. Maciej Pieprzyca), "Kamper" (reż. Łukasz Grzegorzek), "Królewicz olch" (reż. Kuba Czekaj), "Las, 4 rano" (reż. Jan Jakub Kolski) oraz "Na granicy" (reż. Wojciech Kasperski).

Do Konkursu Głównego dostały się także obrazy: "Ostatnia rodzina" (reż. Jan P. Matuszyński), "Plac zabaw" (reż. Bartosz M. Kowalski), "Planeta singli" (reż. Mitja Okorn), "Sługi boże" (reż. Mariusz Gawryś), "Szczęście świata" (reż. Michał Rosa), "Wołyń" (reż. Wojciech Smarzowski), "Zaćma" (reż. Ryszard Bugajski) oraz "Zjednoczone stany miłości" (reż. Tomasz Wasilewski).

Twórcy powalczą o Złote Lwy i Srebrne Lwy oraz o nagrody pieniężne: kolejno, dla laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, 100 tys. zł (60 tys. zł dla reżysera, 40 tys. zł dla producenta) oraz 50 tys. zł (30 tys. zł dla reżysera, 20 tys. zł dla producenta).

Najlepszy film w Konkursie Głównym wybierze jury w składzie Filip Bajon (przewodniczący), Lenny Abrahamson, Magdalena Górka, Bartosz Karczyński, Ola Maślik, Łukasz Orbitowski, Kinga Preis oraz Gary Yershon.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.