PARTNER PORTALU
  • BGK

48. Bydgoski Festiwal Muzyczny

  • AZA    28 września 2010 - 17:00

Przed nami ostatni już tydzień i trzy finałowe koncerty 48. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
Impreza trwająca od 10 września zakończy się w najbliższą niedzielę (3 października) specjalnym koncertem wieńczącym to wyjątkowe muzyczne święto. Festiwal, odbywająca się pod hasłem "Chopin Paderewski - Artyści świata", gościła nie tylko w gmachu Filharmonii Pomorskiej, ale także w Grudziądzu, Gniewkowie oraz Toruniu.

Wybór tegorocznego, festiwalowego hasła nie jest przypadkowy. Na trwający obecnie 2010 rok przypadły bowiem dwa niezwykle istotne jubileusze - 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina oraz 150. rocznica urodzin Ignacego Paderewskiego. Fakt ten zdecydował, że 48. odsłona bydgoskiego festiwalu zdominowana zostanie przez twórczość naszych genialnych rodaków. Utwory Chopina i Paderewskiego zaprezentowane zostaną w interpretacjach licznych, zaproszonych zespołów i artystów, a także orkiestry Filharmonii Pomorskiej.

Ostatnie trzy festiwalowe koncerty zapowiadają się naprawdę wyśmienicie. Dzisiaj (28 września) Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy gościć będzie trzech znakomitych polskich muzyków - Konstantego Andrzeja Kulkę, Tomasza Strahla oraz Krzysztofa Jabłońskiego, którzy wykonają utwory Chopina, Rachmaninowa i Mendelssohna we własnych interpretacjach i aranżacjach.

W piątek (1 października) w gmachu bydgoskiej filharmonii odbędzie się z kolei koncert muzyki etnicznej. Wystąpi wówczas zespół CARRANTUOHILL oraz formacja taneczna REELANDIA, którzy w ramach widowiska "Touch of Ireland" zaprezentują kompilację utworów muzycznych i choreografii tanecznych głęboko zakorzenionych w irlandzkiej tradycji.

Koncert na zakończenie 48. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, który odbędzie się 3 października wypełnią arcydzieła najznamienitszych kompozytorów. Będzie wówczas okazja usłyszeć poloneza z opery "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego, fragmenty IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz "Fantazję polską" Ignacego Paderewskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej
Filharmonii Pomorskiej oraz Chóru Opery Nova.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.