PARTNER PORTALU
  • BGK

5 mln pasażerów w...45 lat. Poznańska Maltanka świętuje urodziny

  • JS    7 lipca 2017 - 19:00
5 mln pasażerów w...45 lat. Poznańska Maltanka świętuje urodziny
Maltanka jest jedną z trzech kolejek parkowych w Polsce (fot. poznan.pl)

Przez 45 lat kolejka Maltanka przewiozła ponad 5 milionów pasażerów, z których większość to dzieci jadący do zoo lub chcący przejechać się jedną z nielicznych tego typu kolejek w Polsce. W niedziele, 9 lipca, Maltanka świętować będzie swoje urodziny.
• Maltanka jest jedną z trzech kolejek parkowych w Polsce.

• Przez pierwsze dwa miesiące działania kolejki w 1972 roku pojechało nią ponad 65 tysięcy pasażerów. W 1979 roku po raz pierwszy Maltanka przewiozła ponad 200 tysięcy osób, a rekordowy było rok 1987 z 209 tysiącami.

• Obecnie tylko przez pięć miesięcy w roku obsługuje około 140-150 tysięcy pasażerów.

- Kolejka stała się jedną z największych atrakcji turystycznych naszego miasta. Podróż Maltanką, która jest jedną z ostatnich kolejek wąskotorowych w Polsce, to i dla dzieci, i dla dorosłych wielka frajda - mówi Wojciech Tulibacki, prezes zarządu poznańskiego MPK. - Z przejażdżek naszą szaloną ciuchcią skorzystało w ubiegłym roku prawie 143 tysiące osób, w tym wielu turystów. Zwłaszcza w ostatnich latach Maltanka świętuje rekordy popularności, bo podróż ciuchcią do zoo na spotkanie z lwem czy słoniem, to szczególna atrakcja. - dodaje Tulibacki.

W niedzielę. 9 lipca, w okolicy stacji Maltanka odbędzie się piknik z kolejowymi akcentami. Od godziny 11 do 17 będzie można zbudować tekturowe kolejki i neonowe napisy. Chętni będą mogli odwiedzić garaż, w którym na co dzień nocują ciuchcie. Ich miłośnicy znający wiele tajemnic podzielą się nimi z uczestnikami. Na urodziny Maltanki przyjedzie też gość specjalny - ciuchcia wypożyczona z od Wyrzyskiej Kolei Powiatowej o wdzięcznym imieniu Imelda.

Aktywnościom kolejowym będą towarzyszyć festynowe atrakcje, jak koło fortuny, czyli zagadki i zadania z nagrodami, kolorowe dmuchańce i dart na rzepy, zabawy sportowe. Będzie również stoisko Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki, na którym zorganizowane zostaną quizy z nagrodami oraz kolorowanki. Stowarzyszenie przeprowadzi też kwestę, której celem jest rozbudowa Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UM w Poznaniu i stworzenie najlepszych warunków dla rodzin, wspierających najmłodszych w trakcie tego trudnego leczenia.

O 13:00 powinni przybyć miłośnicy filmu "Madagaskar". Wraz z animatorami z Teatru Muzycznego będzie się można nauczyć układu tanecznego do kultowej piosenki "Wyginam śmiało ciało". O godz. 13:30 specjalny urodzinowy koncert zagra Orkiestra Miasta Poznania przy poznańskim MPK. Punktualnie o 14 na scenie pojawią się Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania oraz Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań, którzy wraz ze wszystkimi zgromadzonymi złożą życzenia Maltance.

Po rozstrzygnięciu  konkursu fotograficznego "Moja przygoda z Maltanką" pojawi się pyszny 40-kilogramowy tort, który skosztować będą mogli wszyscy chętni.

Po raz pierwszy ta minikolej ruszyła przy jeziorze Malta 22 lipca 1972 roku. To nie były jednak początki takie środka transportu turystycznego w Poznaniu. Dokładnie 16 lat wcześniej ruszyła bowiem Poznańska Kolejka Dziecięca na Łęgach Dębińskich. Swoją stację początkową miała ona koło obecnego Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy Drodze Dębińskiej i wzdłuż tej, wówczas nie utwardzonej jeszcze, ulicy prowadziła na Łęgi. Końcem dla kolei w tym miejscu było powstanie trasy Hetmańskiej oraz rozbudowa terenów wokół Malty, w tym Nowego Zoo.

Przez pierwsze dwa miesiące działania kolejki w 1972 roku pojechało nią ponad 65 tysięcy pasażerów. W 1979 roku po raz pierwszy Maltanka przewiozła ponad 200 tysięcy osób, a rekordowy było rok 1987 z 209 tysiącami. Obecnie tylko przez pięć miesięcy w roku obsługuje około 140-150 tysięcy pasażerów.

Maltanka jest jedną z trzech kolejek parkowych w Polsce. Jako jedna z dwóch o torze o prześwicie 600mm, a jedyna w Polsce ma semafory świetlne i zwrotnice starowane automatycznie. W tym roku kolejką będzie można jeździć do 17 września. W dni powszednie kursuje ona co godzinę o 10 do 19, natomiast w weekendy co pół godziny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.