PARTNER PORTALU
  • BGK

5 tys. Tatarów będzie miało centrum kultury w Kruszynianach

  • pap    30 maja 2015 - 11:12

Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich, które powstaje w Kruszynianach (Podlaskie), zostanie otwarte jesienią, a nie jak wstępnie planowano w połowie roku. W centrum znajdą się m.in. muzeum i zaplecze edukacyjne.
Centrum powstaje w Kruszynianach, gdzie są m.in. zabytkowy meczet i mizar (muzułmański cmentarz). Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie, leżące na tzw. szlaku tatarskim. Centrum ma być miejscem prezentacji kultury i historii społeczności tatarskiej, obecnej na ziemiach polskich od ponad 600 lat. Planowane są w nim muzeum, sala historyczna, a także działalność edukacyjna i warsztatowa.

Jak powiedział PAP przewodniczący muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski, nie jest możliwe, jak planowano, zakończenie budowy w połowie roku. Mówił, że cała infrastruktura zewnętrzna - budynki, ogrodzenie, chodniki i parking - jest już gotowa. Teraz zostały prace wykończeniowe głównego budynku. Talkowski zauważył, że budowa centrum zaczęła się w połowie października ubiegłego roku i prace "idą naprawdę szybko". "Jednak nie przeskoczymy technologii niektórych rozwiązań, potrzebujemy jeszcze kilku miesięcy by wykończyć budynek w środku" - dodał. Wszystkie prace mają zakończyć się do 30 września.

Koszt budowy CK w Kruszynianach to 5,4 mln zł

Według założeń placówka ma być instytucją non profit. Będzie też wspierać badania naukowe we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Będzie także pełniła funkcję informacji turystycznej.

Koszt budowy centrum szacowany jest na 5,4 mln zł. Gmina wyznaniowa w Kruszynianach, która jest inwestorem, otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego, a także 250 tys. zł z resortu kultury oraz 150 tys. dolarów od rządu Kuwejtu. Wkładem własnym była też działka, na której powstaje centrum.

Według szacunków Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Polaków wyznających islam jest ok. 5 tys. W ostatnim spisie powszechnym przynależność do tatarskiej mniejszości etnicznej zadeklarowało 2 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.