PARTNER PORTALU
  • BGK

50 balonów i sterowców nad Ełkiem

  • PAP    5 sierpnia 2010 - 10:12
50 balonów i sterowców nad Ełkiem

Rzadką okazję obejrzenia 50 balonów oraz sterowców nad Ełkiem i jeziorem Ełckim będą mieli mieszkańcy i turyści od czwartku do niedzieli. W czwartek zaczynają się III Mazurskie Międzynarodowe Zawody Balonowe, pierwsze konkurencje o godz. 18.
- Spodziewamy się 50 balonów na ogrzane powietrze, m.in. z Litwy, Łotwy, Rosji i Kuwejtu. Będą trzy sterowce, np. wicemistrza świata Rimasa Kosciuskeviciusa z Litwy - powiedział dyrektor generalny zawodów Bernard Banaszuk.

Od piątku balony będą startować dwa razy dziennie, ok. 5.45 rano i 17.45 po południu, w niedzielę ostatnia konkurencja o 6.30. - Godziny mogą ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych. Na razie pogoda wygląda zachęcająco. Ma być trochę chłodniej, ale bez burz. Obecnie prędkość wiatru sięga 3 metrów na sekundę, to w zupełności wystarczy do latania - mówił Banaszuk.

Organizatorzy zaplanowali konkurencje tak, by jak najwięcej odbywało się nad miastem i jeziorem. Piloci będą np. trafiać woreczkiem z piaskiem w tratwę pływającą na jeziorem Ełckim.

Zawody zaczynają się tak wcześnie, ponieważ organizatorzy chcą przyzwyczaić ludzi do widoku startujących balonów rano, co daje niesamowite wrażenia. "To wspaniałe widowisko, w Japonii zdarza się, że na start balonów w zawodach jeszcze przed świtem przychodzi 100 tysięcy ludzi, z małymi dziećmi. Jeśli ktoś z mieszkańców Ełku zaśpi, może się zdarzyć, że obudzi go syk palnika tuż za jego oknem" - powiedział Banaszuk.

Z pozostałych atrakcji będą m.in. pokazy Mistrza Świata Paralotniarzy Tomasza Kulaszewicza nad jeziorem Ełckim, Wielka Parada Baloniarzy z udziałem orkiestry Art Machina, a w sobotę wieczorem - przed rozdaniem dyplomów zawodnikom - zagra zespół IRA i zaplanowano nocny pokaz balonów.

Więcej informacji na stronie www.mazurskiezawodybalonowe.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.