PARTNER PORTALU
  • BGK

500 ton od Szwedów dla Gdyni

  • RAF    7 kwietnia 2010 - 16:17
500 ton od Szwedów dla Gdyni

Szkoły, domy dziecka, hospicjum i szpitale z Gdyni dostały 500 ton pomocy ze Szwecji w ciągu ostaniego roku. Dary trafiły na Pomorze, dzięki Danucie i Wiesławowi Kapergrenom.
Od stycznia 2009 r. do marca 2010 r. Polski Związek Szerzenia Kultury w Malmö przekazał dary zebrane w Szwecji dla kilku gdyńskich szkół, dwóch domów dziecka i trzech szpitali oraz Hospicjum im. Św. Wawrzyńca. Łącznie przewiozło je aż 20 tirów – każdy o pojemności 25 ton.

Nie byłoby to możliwe bez nieodpłatnej pomocy gdyńskich firm transportowych – Spedycji Międzynarodowej „Agroland” i Spedycji Międzynarodowej „Global” oraz Bazy Promowej Stena Line.

Transporty te były możliwe dzięki wielkiej pracy państwa Danuty i Wiesława Kapergrenów – ludzi dobrej woli, bezgranicznie oddanych bliźnim, którzy już od lat 80. XX wieku niosą pomoc społeczną na Pomorzu. Wyrazem ich aktywności jest nie tylko wspieranie materialne potrzebujących ale również propagowanie polskiej kultury i pamięci historycznej. W związku z tą działalnością uczniowie Zespołu Szkół nr 11 w Gdyni uczestniczyli w maju ubiegłego roku w uroczystości religijno-patriotycznej w Malmö. Przy obelisku „Pamięci Ofiar niemieckiego faszyzmu z lat 1939-45 i Ofiar komunizmu 1939-89” na polskiej kwaterze Cmentarza Östrakyrkogarden umieszczono wówczas czternaście urn z ziemią z miejsc pamięci narodowej – m.in. spod Pomnika Ofiar Grudnia 1970 i Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego. Dla młodzieży z naszego miasta była to dobra lekcja historii.

Za swą działalność Danuta Kapergren-Kapturowicz otrzymała w 2003 r. Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”.

Danuta Kapergren-Kapturowicz od 1973 r. mieszka wraz z mężem Wiesławem w Malmö. W latach 1962-1973 pracowała w gdyńskich szkołach jako nauczyciel i pedagog. Na emigracji w Szwecji jest organizatorką pomocy dla potrzebujących w Polsce oraz promotorem kultury polskiej i popularyzatorem Gdyni. Od ponad 25 lat niesie pomoc charytatywną dla dzieci z Domu Dziecka. W okresie stanu wojennego organizowała wraz z mężem transporty z pomocą darów, szczególnie dla parafii i szpitali gdyńskich.

W 2000 r. utworzyła Akcję „Syberia-Kazachstan”, której celem jest niesienie pomocy rodzinom repatriantów, przyjętych przez Gminę Gdynia. Z tej pomocy skorzystały dwie rodziny, otrzymując pomoc finansową oraz część wyposażenia mieszkania. Niezwykle pożyteczna jest pomoc udzielana Szpitalowi Miejskiemu oraz Hospicjum Stacjonarnemu w Gdyni.

Drugim, równie istotnym zakresem aktywności Danuty Kapergren-Kapturowicz jest szerzenie patriotyzmu, kultury i oświaty polskiej. Prawie dziesięć lat poświęciła wychowaniu i nauczaniu polskich dzieci z rodzin polsko-szwedzkich języka polskiego, historii i muzyki. Od 1978 r. organizuje w Malmö uroczystości pamięci narodowej w rocznice 3 Maja, 11 Listopada oraz rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Jest również inicjatorką i założycielką jedynego w Skandynawii Ogniska Młodzieżowo-Dziecięcego „Kwiaty Polskie”. Wyjątkowo aktywnie prowadzi wymianę kulturalną polsko-szwedzką w powiązaniu z kulturą europejską. Popularyzuje osiągnięcia polskich artystów organizując wiele koncertów i wernisaży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wario, 2010-04-08 19:38:17

    Czy pojemność wyraża się w tonach, czy w litrach lub metrach sześciennych?