PARTNER PORTALU
  • BGK

600 lat po bitwie powrócił klimat średniowiecza

  • PAP    23 czerwca 2010 - 18:33

Przemarszem orszaku rycerskiego Władysława Jagiełły rozpoczęły się w środę w Sulejowie (łódzkie) obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Pochód zakończył się mszą św. w Opactwie Cystersów.
Królowi oraz jego konnym i pieszym rycerzom w przemarszu przez miasto towarzyszyło kilkaset osób.

Na czwartek zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt w Opactwie Cystersów króla Władysława Jagiełły 600 lat temu. Obecność monarchy w Sulejowie będzie też tematem widowiska teatralnego z tańcami i śpiewami z epoki średniowiecza.

Podczas obchodów w Sulejowie w pobliżu Opactwa Cystersów rozłożą się rycerskie bractwa z całego kraju. Będzie można zobaczyć m.in. rekonstrukcję obozowiska rycerskiego, średniowieczne obyczaje i zajęcia; odbędą się m.in. turnieje rycerskie, festyny, koncerty, biesiady przy stołach zastawionych staropolskimi potrawami oraz szachowa inscenizacja bitwy grunwaldzkiej.

W piątek rycerstwo wyruszy z Sulejowa do Wolborza, gdzie przed 600-laty odbyła się koncentracja polskich chorągwi z kilku Ziem Królestwa Polskiego.

Kulminacja obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Łódzkiem będzie miała miejsce w Lubochni w dniach 26-27 czerwca. Odbędą się tam m.in. koncert muzyki dawnej, pokazy bractw rycerskich, tańce średniowieczne.

Obchodom w Łódzkiem towarzyszy m.in. I Międzynarodowy Plener Malarski Sulejów-Podklasztorze, w którym uczestniczą artyści z Litwy, Czech i Polski. Zaplanowano również projekcje filmów historycznych, koncerty organowe muzyki średniowiecznej w kościołach oraz sadzenie krzewów i drzew.

Pod opactwem w Sulejowie zasadzonych będzie 600 krzewów róż, a na trasie do Wolborza - 600 lip.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.