PARTNER PORTALU
 • BGK

600 wojów i rzemieślników przybędzie do Karpackiej Troi

 • PAP/GP    10 sierpnia 2017 - 10:55
600 wojów i rzemieślników przybędzie do Karpackiej Troi
Festiwal średniowieczny ma sprawić, że każdy, kto w weekend odwiedzi Karpacką Troję wyjechał bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych Polski. (fot.:pixabay.com)

Blisko 600 wojów i rzemieślników z Polski i zagranicy spotka się w najbliższy weekend w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). Rekonstruktorzy przypomną życie ludzi w początkach epoki brązu i we wczesnym średniowieczu.
• Na karpacki festiwal miecza i tarczy przybędzie też dużo gości zagranicznych.

• Rycerze nie będą jedyną atrakcją lokalnego festynu średniowiecznego. W trakcie festiwalu będzie można zwiedzić obóz wojów, wysłuchać koncertu muzyki dawnej czy wziąć udział w zapomnianych już grach i zabawach.

 

W Trzcinicy odbędzie się 7. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza"; skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

- W tegorocznym festiwalu udział wezmą rekonstruktorzy m.in. z Polski, Białorusi, Czech, Ukrainy, Rosji i Słowacji. Dzięki inscenizacjom zobaczyć będzie można codzienne życie naszych przodków - powiedział w czwartek (10 sierpnia) dyrektor Muzeum Podkarpackiego Jan Gancarski.

Zaplanowano m.in. turnieje łucznicze, na najsprawniejszego woja, konkurs na najbardziej gospodarną białogłowę, pokazy barwienia tkanin, czy odlewania wyrobów z brązu. Odwiedzający skansen obejrzą także widowisko historyczne inspirowane życiem Świętosławy córki Mieszka I oraz rekonstrukcje bitwy z czasów wczesnego średniowiecza.

- Chcemy żeby każdy, kto w najbliższy weekend odwiedzi Karpacką Troję wyjechał stąd bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych - podkreślił Gancarski.

Czytaj też: Nowe muzeum na mapie Polski

W trakcie festiwalu będzie można również zwiedzić obóz wojów, wysłuchać koncertu muzyki dawnej czy wziąć udział w zapomnianych już grach i zabawach. Uczestnicy festiwalu "Dwa Oblicza" będą mogli też ze znajdującej się w skansenie 40-metrowej platformy widokowej obserwować m.in. Beskid Niski.

W Trzcinicy w latach 1000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Z kolei między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.