PARTNER PORTALU
  • BGK

65. Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju

  • PAP    6 sierpnia 2010 - 11:24

- Kilkunastu laureatów prestiżowych konkursów chopinowskich i pianistycznych z Polski i z zagranicy wystąpi z recitalami podczas rozpoczynającego się w piątek w Dusznikach Zdroju 65. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.
Jak poinformował prezes zarządu Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju Andrzej Merkur, festiwal rozpocznie się koncertem symfonicznym Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, który poprowadzi prof. Piotr Paleczny.

- To pierwszy koncert symfoniczny na festiwalu od 20 lat. Wcześniej nie mogliśmy zorganizować takiego przedsięwzięcia, ponieważ nie mieliśmy sali. W tym roku zdecydowaliśmy się na postawienie hali namiotowej w Parku Zdrojowym, która posłuży za salę koncertową - tłumaczył Merkur.

W ramach festiwalu odbędzie się cykl recitali, na których wystąpią laureaci konkursów chopinowskich oraz innych konkursów pianistycznych, które odbyły się w tym i zeszłym rok. Oprócz utworów Fryderyka Chopina, zagrają m.in. utwory Schumana i Rachmaninowa. Jako pierwsi przed publicznością zaprezentują się chiński pianista Yuja Wang i Amerykanin Kelvin Kenner.

Oprócz Polaków, w tym roku w Dusznikach Zdroju melomani usłyszą artystów m.in. z Hongkongu, Japonii, Argentyny, Włoch, Francji i Rosji.

Według Merkura, interesującym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie msza św. odprawiona w intencji Fryderyka Chopina, podczas której wykonana zostanie "Msza" Józefa Elsnera.

Każdego dnia festiwalu przed południem odbywać się będą lekcje prowadzone przez profesorów z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych w ramach klas mistrzowskich.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny, podczas którego wykonywane są dzieła Chopina oraz innych wybitnych twórców muzyki fortepianowej.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.