PARTNER PORTALU
  • BGK

7,3 mln zł dotacji na zakup pociągów

  • PAP    28 lipca 2011 - 15:17
7,3 mln zł dotacji na zakup pociągów

7,3 mln zł dotacji z budżetu państwa otrzymało w 2011 r. województwo lubelskie na zakup i modernizację pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych.
Kosztować one będą prawie 43 mln zł, a 80 proc. tej kwoty pokryją kolejne dotacje z budżetu, płacone do 2015 r.

Umowę na dofinansowanie dotacją celową z budżetu państwa zakupu i modernizacji kolejowych pojazdów szynowych do przewozów pasażerskich podpisali w czwartek w Lublinie wojewoda lubelski Genowefa Tokarska oraz marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman i członek zarządu województwa Jacek Sobczak.

„Budujemy flotę dla ekologicznych, nowoczesnych, elektrycznych przewozów kolejowych. To niezwykle istotne dla mieszkańców naszego regionu. Staramy się, aby te przewozy były efektywne i przyjazne środowisku” – powiedział Hetman.

Pięć zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57 samorząd województwa lubelskiego otrzyma do połowy listopada tego roku. Pojazdy szynowe dostarczy konsorcjum w składzie Zakłady Dostawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki”, PESA Bydgoszcz oraz BRE Leasing, z którym w czerwcu samorząd województwa lubelskiego zawarł umowę leasingową na pięć lat. Opiewa ona na 42,8 mln zł.

80 proc. kosztów tej kwoty ma być pokryte z dotacji z budżetu państwa, a reszta pochodzić będzie ze środków województwa. Dotacje z budżetu państwa w wysokości ok. 7 mln zł mają być przekazywane województwu corocznie do 2015 roku. „Dzięki tym pieniądzom, które zostały budżecie państwa zarezerwowane, zdołamy do 2015 roku polepszyć standard przewozów” – dodał Sobczak.

Pojazdy szynowe EN57, które otrzyma województwo lubelskie, wyprodukowane zostały w latach 80-tych, ale przejdą gruntowną modernizację, łącznie z wymianą zespołów napędowych, silników i całego wyposażenia.

Będą miały co najmniej po 176 miejsc siedzących, klimatyzowane wnętrza oraz urządzenia ułatwiające korzystanie osobom niepełnosprawnym. Będą wyposażone w monitoring wnętrza, jak i otoczenia pociągu, nowoczesny system informacji dla pasażerów oraz specjalne miejsca do przewozu większego bagażu i rowerów. Pociągi będzie użytkowała spółka Przewozy Regionalne na trasach uzgodnionych z zarządem województwa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.