PARTNER PORTALU
  • BGK

71 rocznica Powstania Warszawskiego: jak uczczą ją polskie miasta

  • AW    23 lipca 2015 - 13:02
71 rocznica Powstania Warszawskiego: jak uczczą ją polskie miasta
1 sierpnia to wielkie święto w stolicy (fot. um.warszawa.pl)

1 sierpnia to data ważna dla wszystkich Polaków, dlatego też obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zawsze są bardzo uroczyste. Przeżywają je nie tylko warszawiacy. Do obchodów włączają się kolejne miasta.
Warszawa

Stołeczny magistrat ogłosił, że poda szczegółowy program obchodów w poniedziałek (27 lipca), ale już można znaleźć informacje o planowanych wydarzeniach na specjalnej stronie internetowej: powstanie44.um.warszawa.pl.

Uroczystości tzw. towarzyszące rozpoczną się już w piątek (24 lipca). Odbędzie się wtedy koncert z cyklu „Pamiętamy ’44” w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystąpi VOO VOO oraz goście: Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs, Barbara Wrońska.

Z kolei w najbliższą sobotę (25 lipca) 10 tys. biegaczy weźmie udział w 25. Biegu Powstania Warszawskiego. Sportowcy pobiegną ulicami Starego Miasta, gdzie toczyły się jedne z najcięższych walk patriotycznego zrywu. Zmagania poprzedzi II Bieg Zdobycia PAST-y.

Zawodnikom z biało-czerwonymi opaskami na rękach na trasie biegu towarzyszyć będą grupy rekonstrukcyjne. Przy ulicach, którymi biec będą sportowcy ustawione zostaną również znicze.

W sobotę, 1 sierpnia, odbędzie się wspólny rejs jednostek wiślanych upamiętniający wydarzenia na rzece podczas Powstania Warszawskiego. Flotyllę poprowadzi statek „Wars”, dołączą do niego jednostki miejskie, firm prywatnych oraz łodzie prywatne. O godzinie 17, na wysokości zatopienia statku „Bajka”, tak jak w całym mieście - również na rzece zabrzmią syreny, zostaną odpalone flary i rozwieszone powstańcze znaki.

Wśród głownych uroczystości 1 sierpnia przewidziano m.in.: złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela, „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (godz. 9), uroczystą zmianę posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza (godz. 12), uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (godz. 14), Godzina „W” – oddanie hołdu Powstańcom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (godz. 17), uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego - rozpalenie Ogniska Pamięci; ul. Bartycka (godz. 21).

- 1 sierpnia dla Warszawy nie jest zwykłą, kolejną datą w kalendarzu. Ten dzień to zawsze wielkie święto w stolicy. Staramy się, aby obchody kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego przebiegały godnie i uroczyście. Od lat nie są tylko jednodniowym wydarzeniem, a oprócz uroczystości centralnych mamy ceremonie dzielnicowe, a nawet podwarszawskie - podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Rzeszów

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz prezydent Miasta Rzeszowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki, Podkarpacka Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają na obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w Rzeszowie 31 lipca i 1 sierpnia 2015 r.

31 lipca o godz. 17 w w oddziale IPN (ul. Szopena 23) odbedzie się prezentacja książki Piotra Gursztyna „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”.

1 sierpnia o godz. 17 zaplanowano uroczystość pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Podokręgu Rzeszów AK.

Zielona Góra

1 sierpnia 2015 r. o godz. 17 na Nekropoli Zielonogórskiej przy Obelisku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej odbędą się głowne uroczystości z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.