PARTNER PORTALU
  • BGK

750 lat istnienia Witnicy

  • PAP    11 czerwca 2012 - 12:37
750 lat istnienia Witnicy

Kulminacja obchodów jubileuszu Witnicy nastąpi w najbliższy weekend (16-17 czerwca). Siedmiotysięczne miasto świętuje w tym roku 750-lecie istnienia.
Podczas święta miasta przewidziano wystawy, występy gwiazd, pokaz sztucznych ogni i w wiele innych wydarzeń.

W sobotę w strefie „Boje, woje i podboje” będzie można obejrzeć słowiańskich wojów, templariuszy, joanitów oraz wojska Fryderyka Wielkiego. Kanonierzy z Letschin dadzą salwę z armat, zaprezentuje się też Grupa Militarna z Białcza.

Miejscem wartym odwiedzenia będzie też tzw. strefa o nazwie „W kulturowym tyglu”. Tam będzie można skosztować tradycyjnych potraw z regionów, z których pochodzą mieszkańcy Witnicy. Będą też prezentować się mniejszości i grupy etniczne zamieszkujące Witnicę.

Natomiast w strefie „Wioska rybacka” nawiązującej do pierwocin założenia Witnicy, będzie można skosztować różnorodnych dań z ryb, obejrzeć znawców dawnych zawodów i obejrzeć wystawę dokumentującą dzieje Witnicy.

W trakcie imprezy nastąpi otwarcie wystawy „Targi na pograniczu”, na której zaprezentują się witniccy przedsiębiorcy. Będzie też otwarta wystawa „Witnicy portret własny”.

Kulminacją uroczystości będą życzenia dla witniczan od władz miasta oraz urodzinowy tort, który zostanie podzielony między mieszkańców. Browar Witnica z okazji 750-lecia uwarzył jubileuszowe piwo. Piwo „podane będzie” w tradycyjnej beczce; po uroczystym odszpuntowaniu i nastąpi degustacja trunku przez mieszkańców.

W niedzielę (17 czerwca) w regionalnym Centrum Ratownictwa zaplanowano promocję nowej książki Zbigniewa Czarnucha pt. „Nad Wartą i wśród lasów. O dawnych i współczesnych mieszkańcach witnickich wsi” i wernisaż wystawy fotograficznej poświęconej Witnicy. Imprezy poprzedzi uroczysta msza św., a dzień zakończy koncert organowy i kameralny.

<!-- pagebreak //-->

Nazwa Witnica pochodzi od słowa wić, witka, czyli gałązka wierzbowa lub rodzaj wierzby. Najstarsza wzmianka o Witnicy pochodzi z 1262 r., w którym to roku ówczesna wieś rybacka Witze przeszła z rąk templariuszy pod panowanie margrabiów brandenburskich.
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.