PARTNER PORTALU
  • BGK

76. rocznica utworzenia przez Niemców getta w Łodzi

  • PAP/JL    8 lutego 2016 - 09:03
76. rocznica utworzenia przez Niemców getta w Łodzi
Otwarcie wystawy „Twarze getta” rozpocznie 8 lutego obchody 76. rocznicy utworzenia przez getta w Łodzi. Fot. Pixabay.com

Otwarcie wystawy „Twarze getta” rozpocznie 8 lutego obchody 76. rocznicy utworzenia przez Niemców getta w Łodzi.
Spotkanie pod hasłem „Niczego nie zapomnieć…” odbędzie się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Rozpocznie je otwarcie wystawy „Twarze getta. Zdjęcia żydowskich fotografów z getta Litzmannstadt, 1940–1944”.

Prezentowane na ekspozycji fotografie mają unikatowy charakter. Przeważająca część zdjęć z łódzkiego getta została zrobiona przez żydowskich fotografów. Działali oni z oficjalnego polecenia Przełożonego Starszeństwa Żydów Mordechaja Chaima Rumkowskiego, który chciał przekonać Niemców o pożytkach płynących z istnienia łódzkiego getta.

Głównym zadaniem żydowskich fotografów miało być dokumentowanie jego ekonomicznego potencjału. Oni jednak ryzykując życiem fotografowali także egzekucje, przypadki śmierci głodowej na ulicach, akcje deportacyjne. Utrwalali też sceny z wydarzeń artystycznych oraz migawkowe ujęcia roześmianych ludzi, ukazując krótkie chwile radości.

Wystawa przygotowała Fundacja „Topografia Terroru” z Berlina we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi. Ekspozycję prezentowano m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w Berlinie i w Kolonii, jak również w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Kolejnym punktem poniedziałkowego spotkania ma być rozmowa poświęcona wydanym w 2015 roku książkom dotyczącym Litzmannstadt Getto.

Spotkanie zakończy prezentacja projektu „Makieta Litzmannstadt Getto”, realizowanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Zakłada on stworzenie przy użyciu nowoczesnych technologii platformy upamiętniającej historię i losy Żydów zamkniętych w getcie w czasie II wojny światowej.

Litzmannstadt Getto (W 1940 r. na rozkaz Hitlera zmieniono nazwę Łodzi na Litzmannstadt) zostało utworzone przez Niemców 8 lutego 1940 r., było jednym z pierwszych na ziemiach polskich oraz najdłużej istniejącym. Getto łódzkie było drugim, co do wielkości gettem w Polsce – po getcie warszawskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.