PARTNER PORTALU
  • BGK

8 mln zł na remont muzeum w Suwałkach

  • PAP    6 kwietnia 2012 - 11:24

Po ponad dwóch latach znowu czynne jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach, gdzie kosztem 8 mln zł odbywał się remont zabytkowego budynku.
Latem w Muzeum będzie można oglądać pierwsze wystawy czasowe, a nieco później wystawy stałe. Niewykluczone, że już wczesną jesienią zostanie zainstalowana wystawa o Alfredzie Wierusz-Kowalskim – jednak początkowo w okrojonym kształcie. Muzeum Okręgowe w Suwałkach (zabierz głos/oceń prezydenta) szuka dodatkowych środków na to przedsięwzięcie.

„Na tę wystawę przeznaczymy najwięcej czasu i funduszy, bo jest ona bardzo ważna dla naszego muzeum” – powiedział dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski. Muzeum posiada tysiące dzieł, pamiątek, rodzinnych dokumentów i mebli artysty oraz rodziny Wierusz-Kowalskich. Ma też kilkadziesiąt cennych obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Alfred Wierusz-Kowalski był jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium. W Suwałkach w latach 70. XX wieku powstała ekspozycja malarza. Zupełnie nowa wystawa Alfreda Wierusz-Kowalskiego zostanie zaaranżowana i pokazana w 2013 roku. Wtedy zostanie otwarta również wystawa dotycząca obyczajów starożytnych Jaćwingów.

Suwalskie muzeum otrzymało 116 tys. euro na ten cel z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa 2007-2013. Muzeum posiada ok. 70 tys. eksponatów dotyczących ludów bałtyjskich. Budynek muzeum został zbudowany w latach 1912-1913 jako gmach, funkcjonującego od 1900 roku, Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w Suwałkach. Oprócz Towarzystwa, w budynku znalazły siedziby polskie organizacje oraz instytucje społeczne i kulturalne.

13 września 1919 r. w sali balowej Resursy rada miejska Suwałk podejmowała uroczystym obiadem, goszczącego z dwudniową wizytą w Suwałkach, naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. W 1956 r. część budynku przeznaczono na potrzeby tworzącego się społecznego muzeum.

W 1958 roku przemianowane zostało na Muzeum Regionalne Ziemi Suwalskiej, a potem na Muzeum Okręgowe w Suwałkach. W 2009 roku rozpoczął się remont generalny obiektu, który trwał ponad dwa lata. Teraz muzealnicy zajmują się tworzeniem ekspozycji i porządkowaniem magazynów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.