PARTNER PORTALU
  • BGK

85 tys. uzbierali na krakowskie nekropolie

  • PAP    2 listopada 2011 - 16:50
85 tys. uzbierali na krakowskie nekropolie

Ponad 85,4 tys. zł zebrali wolontariusze podczas 31. kwesty prowadzonej w sobotę, niedzielę i wtorek na krakowskich cmentarzach. Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowę zniszczonych i opuszczonych grobów.
- Tylko w dzień Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rakowickim udało się zebrać 61 tys. zł, co jest rekordową kwotą uzyskaną w ciągu jednego dnia - poinformował w środę przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, Mikołaj Kornecki.

Kwestę zorganizował po raz 31. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic. Na trzech krakowskich cmentarzach: Rakowickim, Podgórskim i Bronowickim około 200 wolontariuszy zbierało fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków.

Czytaj też: W Krakowie już kwestują na cmentarzu

Członków i sympatyków komitetu wspomagali, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy: m.in. Anna Dymna, Zbigniew Wodecki, Jerzy Fedorowicz czy Aleksander Kobyliński "Makino". Kwestowali też nowi posłowie, m.in. Andrzej Duda (PiS), Jarosław Gowin (PO) oraz wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Wśród zbierających fundusze była także młodzież szkolna, głównie z krakowskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego.

Jak zapowiedział Kornecki, pieniądze zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców znajdujących się na tych cmentarzach.

Przy udziale sponsorów planowany jest m.in. remont grobowca rodzinnego aktorki Heleny Modrzejewskiej na Cmentarzu Rakowickim, w którym spoczywa jej matka oraz brat.

Według danych komitetu, w ciągu 30 lat dzięki pieniądzom z kwest udało się odnowić ponad 400 nagrobków. W mijającym roku wyremontowano 30 grobów za łączną kwotę 200 tys. zł.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta.

W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund. Na Starym Cmentarzu Podgórskim, który jest najstarszą krakowską nekropolią, pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.