PARTNER PORTALU
  • BGK

9. Fotofestiwal za pasem

  • PAP    5 maja 2010 - 17:21
9. Fotofestiwal za pasem

Miłość, związki i relacje międzyludzkie to temat przewodni 9. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który w czwartek rozpoczyna się w Łodzi. Według organizatorów, Fotofestiwal to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z większych w Europie.
Łódzki festiwal to przede wszystkim różnorodne formy prezentacji fotografii - wystawy, pokazy slajdów, przegląd portfolio i aukcja fotografii, ale także imprezy towarzyszące: warsztaty, wykłady, dyskusje, spotkania autorskie i koncerty. Główne imprezy Fotofestiwalu potrwają od 6 do 9 maja, ale wystawy można będzie oglądać do końca miesiąca.

Główna wystawa tegorocznego Fotofestiwalu to ekspozycja "All my lovin'. Wszystko o miłości", poświęcona relacjom rodzinnym i miłości. Prezentowane są na niej zdjęcia 20 artystów m.in. z Holandii, Irlandii, Rosji, USA, Francji, Kanady i Polski. To szereg indywidualnych i intymnych historii, które razem tworzą obraz współczesnych związków międzyludzkich. Wiele z nich opowiedzianych jest ze szczególną szczerością, która może wymagać od widza dużo wrażliwości.

Idea wystawy zrodziła się podczas festiwalu w Houston, gdzie wiele prac artystów mówiło o miłości. Międzynarodowe grono kuratorów postanowiło stworzyć dużą, międzynarodową wystawę pokazującą wiele różnych rodzajów miłości - podkreśliła w środę na konferencji prasowej kuratorka wystawy Peggy Sue Maison z Sirius Arts Centre w Irlandii.

- Ponieważ miłość niejedno ma imię, więc szerokość pokazywanych zjawisk miłości czy braku miłości jest bardzo duża. Chcieliśmy pokazać, jak się kochamy, jak wyrażamy naszą miłość od urodzenia, przez całe życie, aż do śmierci - mówiła Peggy Sue Maison.

Obok niej kuratorami ekspozycji są szef Fotofestiwalu Krzysztof Candrowicz oraz Christoph Tannert z Kunstlerhaus Bethanien z Berlina. - Naszym cele było, żeby każdy wyszedł z tej wystawy może trochę bardziej poruszony. Może zastanowimy się nad kondycją współczesnej miłości i czym jest miłość w naszym życiu - zaznaczył Candrowicz.

Kolejnych 10 indywidualnych wystaw wybranych spośród projektów zgłaszanych przez fotografów i kuratorów pokazanych zostanie w programie Grand Prix Fotofestiwal. Wybrano je spośród 550 zgłoszeń z całego świata.

Znalazły się wśród nich trzy projekty polskich artystów: Łukasza Skąpskiego, który stworzył współczesny zapis socjologiczny prezentujący polskie domy i ich mieszkańców; Dominiki Sadowskiej oraz Diany Ronnberg. W tym zestawie znalazły się m.in. przejmujące i zaskakująco osobiste "pamiętniki" Ditte Haarlov Johnsen z Danii, która spędziła kilkanaście lat w Mozambiku, czy młodej niemieckiej artystki Katrin Trautner, poruszający temat miłości fizycznej osób starszych.

Po raz pierwszy w tym roku przyznana zostanie nagroda SanDisk Grand Prix Award w wysokości 10 tys. zł.

Na Fotofestiwalu zobaczyć będzie można także interesujący projekt holenderskiego fotografa Roba Houkesa, który od kilku miesięcy pracował w Łodzi tworząc projekt "Bałuty - Bałuty" prezentujący obraz rodzin z tej dzielnicy miasta.

Tradycyjnym elementem festiwalu jest Fabryka Fotografii, czyli przegląd prezentujący najzdolniejszych studentów polskich i zagranicznych szkół oraz wydziałów fotograficznych. W tym roku swoje prace pokażą studenci m.in. z Katowic, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania oraz Filadelfii, Helsinek i Sofii.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.