PARTNER PORTALU
  • BGK

Adam Struzik: W willi Narutowicza powstanie muzeum Paderewskiego

  • PAP/JS    16 lutego 2018 - 20:47
Adam Struzik: W willi Narutowicza powstanie muzeum Paderewskiego
Willa przy ul. Parkowej znajduje się nieopodal Łazienek Królewskich (fot. pixabay.com)

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski w dawnej willi prezydenta Gabriela Narutowicza w Warszawie chcemy zorganizować muzeum jednego z odnowicieli naszego państwa, czyli Ignacego Jana Paderewskiego - poinformował marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.
  • "Doszliśmy do wniosku, że w 100-lecie niepodległości państwa polskiego chcemy tam zorganizować i uruchomić muzeum pamięci jednego z odnowicieli naszego państwa, czyli Ignacego Jana Paderewskiego, taka decyzja została podjęta i tym samym wycofaliśmy się ze sprzedaży" - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
  • Jak dodał, "w tej chwili sytuacja finansowa województwa jest na tyle dobra, że możemy zaplanować modernizację i kompleksowy remont tego obiektu".
  • MKiDN poinformowało, że istnieje możliwość dofinansowania prac przy tym obiekcie w ramach co roku ogłaszanych programów, jak i w ramach środków przyznanych na dotacje mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Willa przy ul. Parkowej, nieopodal Łazienek Królewskich, należy do Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W poniedziałek "Rzeczpospolita" poinformowała, że miejsce, w którym ostatnie dni życia spędził prezydent Narutowicz, idzie kolejny raz pod młotek. "Mazowiecki Zarząd Nieruchomości ogłosił przetarg na sprzedaż zabytkowego dworku przy ul. Parkowej w centrum Warszawy (w pobliżu Łazienek Królewskich). Cena wywoławcza to 7,5 mln zł" - napisano w artykule.

MKiDN odnosząc się do tych informacji, przekazało, że zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami "sprzedaż, zamiana, darowizna lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a także wnoszenie tych nieruchomości jako wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek, wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków". Brak pozwolenia organu ochrony zabytków powoduje bezwzględną nieważność danej czynności prawnej - wskazano.

Z informacji przekazanych przez mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego oraz stołecznego konserwatora Michała Krasuckiego wynika, że taka zgoda nie była wydawana w przypadku obecnego przetargu na willę przy ul. Parkowej.

W środę (14 lutego) na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego podano, że odwołano przetarg na willę. "Przyczyną odwołania przetargu jest przeznaczenie nieruchomości na realizację zadań publicznych" - napisano.

W piątek marszałek województwa poinformował, że w willi powstanie muzeum Paderewskiego. "Doszliśmy do wniosku, że w 100-lecie niepodległości państwa polskiego chcemy tam zorganizować i uruchomić muzeum pamięci jednego z odnowicieli naszego państwa, czyli Ignacego Jana Paderewskiego, taka decyzja została podjęta i tym samym wycofaliśmy się ze sprzedaży" - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, cytowany w informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Jak dodał, "w tej chwili sytuacja finansowa województwa jest na tyle dobra, że możemy zaplanować modernizację i kompleksowy remont tego obiektu, który jest w dość kiepskim stanie materialnym, ale wierzę głęboko, że w ciągu najbliższych dwóch lat potrafimy sobie z tym poradzić". "Generalnie będzie to, myślę, godne upamiętnienie tej znakomitej postaci - polskiego patrioty" - podkreślił Struzik.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.