PARTNER PORTALU
  • BGK

Aerofestival 2016 w Poznaniu. Na pokazach cywilne i wojskowe samoloty

  • PAP/AS    9 kwietnia 2016 - 17:01
Aerofestival 2016 w Poznaniu. Na pokazach cywilne i wojskowe samoloty

Uczestnikami odbywającej się 28 i 29 maja imprezy będą najlepsze grupy pokazowe świata (fot. aerofestival.pl)

12 godzin podniebnych pokazów zaplanowano podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Aerofestival 2016, które odbędą się w ostatni weekend maja na lotnisku Ławica w Poznaniu. Publiczność obejrzy 25 pokazów, w niebo wzbije się 50 maszyn, w tym samoloty wojskowe.
Dyrektor projektu, Dariusz Wawrzyniak z Międzynarodowych Targów Poznańskich poinformował, że uczestnikami odbywającej się 28 i 29 maja imprezy będą najlepsze grupy pokazowe świata. W tym roku po raz pierwszy pojawią się także samoloty polskiego wojska.

„Na Ławicy gościć będzie Team Orlik, samoloty Su-22, czy F-16 Tiger Demo Team. Uczestnicy pokazów będą mogli podziwiać podniebny pojedynek F-16 z Polski, Turcji i Belgii. Zobaczymy zatem, jak piloci są szkoleni i co potrafią” – powiedział Wawrzyniak.

Jak dodał, najnowocześniejszym maszynom towarzyszyć będą m.in. wiatrakowce, samoloty historyczne, czy ultralekkie.

„Pamiętamy też o tych, którzy po godzinach pokazów zapragną obejrzeć samoloty z bliska. Powstanie ekspozycja statyczna m.in. z helikopterami, wojskowymi samolotami transportowymi, samolotami ultralekkimi i dronami” – powiedział.

W wydarzeniu spodziewany jest udział przynajmniej 60 tys. osób. Wawrzyniak ocenił, że poznańskie wydarzenie jest unikatowe nie tylko w skali kraju.

„Większość organizowanych w Polsce imprez tego typu to wydarzenia odbywające się na terenie aeroklubów, nie mogą w nich wziąć udziału samoloty odrzutowe. Jesteśmy też bodaj jedyną imprezą w Europie, która odbywa się na terenie cywilnego lotniska” – wyjaśnił dyrektor projektu.

Aerofestival 2016 organizowany jest przy współpracy z Portem Lotniczym Poznań-Ławica. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w czerwcu ub. roku, przyciągając ok. 50 tys. fanów lotnictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.