Agencja Nieruchomości Rolnych dla kultury

W grudniu ub. roku Terenowy Oddział ANR z Gdańska przekazał na rzecz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego nieruchomości w Waplewie Wielkim w gminie Stary Targ.
Nieruchomość została przyznana nieodpłatnie. Obejmuje obiekty folwarczne przy Pałacu Sierakowskich i Dom Donimirskich, a wartość przekazanych gruntów to ponad milion złotych.

Tereny mają zostać przeznaczone na działalność związaną z realizacją inwestycji infrastrukturalnych województwa pomorskiego (zabierz głos/oceń marszałka województwa) w zakresie kultury, realizowanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta) – Oddział Muzeum Narodowego w Waplewie Wielkim, polegające na rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego z odtworzeniem funkcji folwarcznej.

Zespół pałacowo-parkowy wraz z Pałacem Sierakowskich został przekazany przez OT ANR w Gdańsku pomorskiemu samorządowi wojewódzkiemu na działalność Muzeum Narodowego w Gdańsku w 2006 r. Utworzono tam oddział Muzeum Narodowego w Waplewie Wielkim, pod nazwą „Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią”.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE