PARTNER PORTALU
  • BGK

Akademickie Centrum Designu powstaje w Łodzi - miejsce edukacji kulturalnej i promocji designu

  • pt/pap    22 listopada 2016 - 11:21
Akademickie Centrum Designu powstaje w Łodzi - miejsce edukacji kulturalnej i promocji designu
Centrum powstaje w zabytkowym budynku dawnej szkoły, a koszt rewitalizacji, przebudowy oraz wyposażenia ACD szacuje się na 33-35 mln zł. (fot.um.lodz.pl)

• Za około dwa lata na zabytkowym Księżym Młynie w Łodzi działalność rozpocznie, funkcjonujące przy łódzkiej ASP, Akademickie Centrum Designu.
• Będzie to miejsce edukacji kulturalnej okolicznych mieszkańców, spotkań studentów szkół artystycznych oraz promocji designu.
Centrum powstaje w zabytkowym budynku dawnej szkoły, a koszt rewitalizacji, przebudowy oraz wyposażenia ACD szacuje się na 33-35 mln zł.

Akademickie Centrum Designu to inwestycja realizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ale ma ono integrować wydziały projektowe ośmiu polskich, publicznych uczelni artystycznych. Znajdą się w nim powierzchnie wystawiennicze, część dedykowana edukacji kulturalnej, a także część hotelowa i restauracyjna.

"ACD to centrum, w którym mamy kumulować edukację kulturalną przeznaczoną dla okolicznych mieszkańców, dla studentów tych uczelni i dla wszystkich w Polsce, którzy mieliby ochotę o designie usłyszeć, nauczyć się designu, przejść ścieżki edukacyjne, które planujemy tutaj skonstruować" - powiedział p.o. dyrektora ACD, kanclerz łódzkiej ASP, Piotr Statucki.

Dwie ścieżki edukacyjne

W Centrum znajdą się dwie ścieżki edukacyjne, a uczestnicy warsztatów i szkoleń będą mieli możliwość zaprojektowania komputerowo bądź na rysunku swoich wizji przedmiotów codziennego użytku, następnie wygenerowania opracowanych elementów na komputerze, omówieniu ich z konstruktorami i designerami oraz wykonaniu ich w rzeczywistych wymiarach na maszynach do tego przystosowanych: metodą skrawania, spawania, czy druku 3D.

Jednocześnie na terenie ACD znajdą się dwie przestrzenie wystawiennicze, w których prezentowane będą osiągnięcia z zakresu designu studentów z całej Polski. Planowane są także zajęcia w tzw. szkole mistrzów, podczas których wybitni przedstawiciele wzornictwa z Polski i z zagranicy dzielić się będą swoją wiedzą ze studentami.

"Chcielibyśmy, aby w przestrzeniach wystawienniczych Centrum zafunkcjonowały wystawy największych artystów europejskich, aby przyjeżdżali tu ludzie, którzy są znani w całym świecie, którzy mogliby prezentować najnowocześniejsze trendy w designie" - dodał Statucki.

Edukacja dzieci i młodzieży

Centrum przygotowuje też szeroka ofertę edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzież. "Chcielibyśmy młodszemu pokoleniu, w różnych grupach wiekowych, przybliżyć kulturę, a edukację tak przeprowadzić, aby oprócz tego, że będą mogli próbować swoich sił w designie, mogli zaprzyjaźnić z kulturą jako taką, ze sztukami plastycznymi. Nie ukrywam, że liczymy, iż wśród młodzieży znajdą się przyszli studenci naszych szkół" - dodał.

Akademickie Centrum Designu mieścić się będzie w zabytkowym, trzykondygnacyjnym budynku dawnej szkoły, którą łódzka ASP otrzymała od miasta. Łączna powierzchnia budynków, wraz salą gimnastyczną, to prawie 6 tys. m kw. Prace związane z rewitalizacją tych obiektów i budową Centrum są już na półmetku.

Rewitalizacja i budowa pochłonęła dotąd ok. 13 mln zł, na dokończenie i wyposażenie Centrum potrzeba jeszcze ponad 20 mln zł - szacuje dyrektor. Uczelnia wystąpiła do MKiDN o 5 mln euro dotacji unijnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Otwarcie Centrum planowane jest na przełomie lat 2018/19, ale już dziś jego dyrektor apeluje do łodzian i turystów, których coraz więcej na Księżym Młynie, aby przesyłali swoje propozycje czego oczekują od Centrum, jakie technologie i techniki z zakresu designu chcieliby poznać i z jakimi uznanymi projektantami się spotkać.

Budynek szkoły, w której znajdzie się siedziba ACD pochodzi z 1877 r. i znajduje się na zabytkowym osiedlu przyfabrycznym Księży Młyn, zbudowanym w XIX w. przez Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich fabrykantów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.