PARTNER PORTALU
  • BGK

Aktualna sytuacja na polskich rzekach

  • MSWiA    3 marca 2010 - 15:26

Sytuacja na polskich rzekach nie ulega zmianie, synoptycy przewidują jednak, że w najbliższych dniach będzie chłodniej – to zahamuje topnienie śniegu i spowolni spływ wody do rzek.
Zdaniem hydrologów sytuacja na Odrze jest już stabilna. Wzrost poziomu wody występuje na środkowej i dolnej Wiśle. Nadal istnieje ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień spowodowanych przez mniejsze rzeki w środkowej części dorzecza Wisły. Służby monitorują na bieżąco sytuację.

Obecnie sytuacja w Borowiczkach na przedmieściach Płocka (woj. mazowieckie) stabilizuje się. Lodołamacze przebiły się przez zator lodowy pod Płockiem. Dzięki ich pracy poziom wody zaczął się szybko obniżać – może spaść nawet o około 1 m. Teraz lodołamacze kruszą lód dalej w górę rzeki. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi. Nie ma również potrzeby ewakuowania mieszkańców. Strażacy rozłożyli worki z piaskiem i rękawy zabezpieczające.

W Wyszogrodzie (woj. mazowieckie) Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy. Oprócz 2 domów, które zostały podtopione, żadne inne gospodarstwa nie są zagrożone. Potencjalnie zalany może zostać obszar o wielkości 60 ha, głównie pola i łąki. Sytuacja jest pod kontrolą - na miejscu czuwają strażacy i lokalne służby kryzysowe.

Woda na górnych odcinkach Wisły i Odry powoli obniża się. W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły poziom wody wzrasta. Sytuacja na Odrze jest stabilna – woda jest w strefach wysokich ale na rzece nie ma już lodu. Obecnie 2 polskie lodołamacze prowadzą jeszcze akcję na dolnej Warcie w kierunku górnego odcinka rzeki.

Na Bugu wciąż utrzymuje się pokrywa lodowa. W najbliższym czasie woda w rzece może się podnieść, ponieważ na Ukrainie rozpoczął się proces topnienia śniegu.

Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że dziś (3 marca) stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni zanotowano na Sole, Skawie, Dunajcu i jego dopływach, Brdzie i Nogacie oraz lokalnie na Rabie, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Pilicy, Pisie i ujściowym odcinku Wisły. Stan niski utrzymuje się lokalnie na Rabie, Dunajcu i Pisie.

W dorzeczu Odry woda jest przeważnie w strefie wysokiej. Stan średni odnotowano lokalnie na górnej i dolnej Odrze, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Warcie i Noteci. Stan niski utrzymuje się lokalnie na Nysie Kłodzkiej, Kaczawie, Strzegomce, Bobrze i Noteci.

W rzekach Przymorza woda jest głównie w strefie wysokiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Redze, Parsęcie, Łebie, Pasłęce, Guberze, Węgorapie oraz lokalnie na dolnej Łynie. Stan niski występuje lokalnie na Pasłęce.

Synoptycy przewidują, że w najbliższych dniach będzie chłodniej – to zahamuje topnienie śniegu i spowolni spływ wody do rzek. Według prognoz IMiGW nocą temperatura wyniesie od -8°C do -3 °C, a w weekend od -12°C do -4°C. W dzień temperatura będzie kształtować się na poziomie od -2°C do 2°C, na północnym wschodzie od -4 do -2°C

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.