PARTNER PORTALU
  • BGK

Aktualna sytuacja na polskich rzekach

  • MSWiA    5 marca 2010 - 11:53

MSWiA donosi, że stan rzek jest nieustannie monitorowany.
Poprawiła się sytuacja w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej nad Wisłą (woj. mazowieckie). Pomimo wysokich stanów wody na stacjach wodowskazowych w tych miejscach odnotowywane są spadki. Od wczoraj wieczorem (4 marca) poziom wody w Kępie Polskiej obniżył się o 95 cm, a w Wyszogrodzie o 86 cm. Lokalne służby kryzysowe i strażacy stale obserwują rzekę.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartek w godzinach wieczornych poziom wody w Kępie Polskiej wynosił 728 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 278 cm). Dziś rano stan wody kształtował się na poziomie 633 cm (183 cm powyżej stanu alarmowego).

W Wyszogrodzie wczoraj wieczorem stan wody był na poziomie 742 cm (192 cm powyżej stanu alarmowego), a dziś o godz. 6.00 wynosił 656 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 106 cm).

Na Odrze i jej dopływach nie ma już pokrywy lodowej. Lód utrzymuje się na środkowej Wiśle na odcinku od Wyszogrodu do Płocka oraz na dolnym Bugu.

7 lodołamaczy pracuje na Zbiorniku Włocławskim w okolicach Dobrzynia nad Wisłą. Kruszą zator lodowy, który nocą przesunął się z rejonu Kępy Polskiej.

Wczoraj odwołane zostały alarmy powodziowe dla gminy Pokój (woj. opolskie), gminy Małogoszcz (woj. świętokrzyskie) oraz miejscowości: Wychódźc, Wilkówiec i Zdziarka w gminie Czerwińsk (woj. mazowieckie).

Zniesiono też stan pogotowia przeciwpowodziowego dla gminy Sobków i Imielno (woj. świętokrzyskie), gminy Sępopol (woj. warmińsko-mazurskie), miasta Tomaszów Mazowiecki (woj. łódzkie) oraz gminy Laszki (woj. podkarpackie).

Według hydrologów stan wody w dorzeczu górnej Wisły jest głównie w strefie średniej, w pozostałej części dorzecza w strefie wysokiej. Stan niski odnotowano lokalnie na Dunajcu i Wisłoku.

W dorzeczu Odry stan wody układa się przeważnie w strefie wysokiej i średniej. Stan wysoki występuje na Odrze, Osobłodze, Bystrzycy, Widawie, Kaczawie, Baryczy oraz na większości rzek zlewni Warty i Noteci. Stan niski utrzymuje się na Strzegomce i lokalnie na Nysie Kłodzkiej, Kaczawie, Bobrze i Noteci.

Stan wody w rzekach Przymorza jest głównie w strefie wysokiej. Stan średni zanotowano na Słupi i Gołdapie, stan niski lokalnie na górnej Łynie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.