PARTNER PORTALU
  • BGK

Aktywizacja gospodarki w pasie przygranicznym

  • PAP    24 września 2010 - 19:37

Zdynamizowanie rozwoju gospodarczego w strefie przygranicznej - to główny cel porozumienia między władzami Przemyśla (podkarpackie) i Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą (PUIG) - poinformował w piątek Rafał Porada z kancelarii prezydenta Przemyśla.
Jak podkreślił prezes PUIG Jacek Piechota, to pierwsze tego typu porozumienie izby w Polsce. - Przemyśl ze względu na swój potencjał gospodarczy i na swoje szczególne położenie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw po polskiej i ukraińskiej stronie granicy - dodał.

Zaznaczył, że izba już wcześniej patronowała podpisaniu porozumienia między sądem w Przemyślu a sądami w przygranicznych miejscowościach Ukrainy w zakresie wszystkich trudnych spraw, dotyczących obrotu gospodarczego.

Porozumienie władz Przemyśla z PUIG zakłada m.in. współpracę w zakresie aktywizacji działalności gospodarczej w pasie przygranicznym, pomoc w nawiązywaniu współpracy między przedsiębiorcami obu krajów - szczególnie małych i średnich firm.

Zdaniem prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, porozumienie uzupełnienia dotychczasową współpracę z Ukraińcami. - Mimo dobrej współpracy, przedsiębiorcy z obydwu stron granicy zwracali uwagę na brak ramy instytucjonalnej. Teraz taka rama będzie. Liczę, że porozumienie pomoże nam w poszukiwaniu inwestorów do utworzonej w mieście strefy ekonomicznej - dodał.

Jednym z pierwszych wspólnych działań miasta i PUIG będzie organizacja w Przemyślu międzynarodowej konferencji poświęconej problemom granicy, z udziałem m.in. straży granicznej z obydwu stron, urzędów celnych i sądów. - Chcielibyśmy podjąć podczas konferencji wszystkie tematy dotyczące granicy jako bariery w obrocie gospodarczym - powiedział Piechota.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza powstała w 1992 roku jako organizacja samorządu gospodarczego, reprezentująca interesy zrzeszonych w niej polskich i ukraińskich firm. Do izby należy ok. 200 firm z obu krajów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.