PARTNER PORTALU
 • BGK

Aktywne przejścia dla pieszych. Gminy mogą takie wygrać

 • AW    27 lipca 2015 - 16:30
Aktywne przejścia dla pieszych. Gminy mogą takie wygrać
Aktywne przejście dla pieszych powstało już w Inowrocławiu (fot.mat.pras.)

Dodatkowe oświetlenie, maty antypoślizgowe, tzw. „kocie oczka" - to wyposażenie, które ma sprawić, że przejścia dla pieszych staną się bezpieczniejsze. Zyskają je zwycięzcy konkursu „Aktywne przejścia dla pieszych”. Samorządy już mogą zgłaszać miejsca, które takich modernizacji szczególnie potrzebują.
Do końca sierpnia zarządcy dróg publicznych, w tym samorządy, mogą przystąpić do konkursu „Aktywne przejścia dla pieszych”, którego inicjatorem jest Fundacja PZU. Nagrodą jest wyposażenie niebezpiecznych przejść dla pieszych w rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo użytkowników. Konkurs jest częścią kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”. Celem konkursu jest zaangażowanie samorządów i społeczności lokalnych w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Aktywne przejścia dla pieszych - warunki formalne i głosowanie

Zadaniem uczestników jest wytypowanie i zgłoszenie poprzez swoje gminy niebezpiecznych przejść dla pieszych, które należy zmodernizować. Do modernizacji zostanie przeznaczonych dwadzieścia najniebezpieczniejszych miejsc, które wytypują internauci na stronie www.stopwariatom.pl, a także komisja konkursowa.

Zarządcy dróg publicznych, w tym samorządy, przystępują do konkursu przez wypełnienie formularza dostępnego na www.stopwariatom.pl/formularz. Trzeba w nim wskazać niebezpieczne przejście i uzasadnić wybór. Każdy uczestnik może zgłosić nie więcej niż pięć miejsc. Wybrane przejścia zostaną wyposażone w oświetlenie, które zapala się, gdy pieszy zbliża się do pasów, maty antypoślizgowe oraz system stale święcących „kocich oczek”.

Konkurs trwa do końca sierpnia. Drugim etapem będzie głosowanie: od 1 do 28 września. W każdym tygodniu wybieranych będzie pięć lokalizacji. Jedną wybiorą internauci w głosowaniu (decyduje największa liczba głosów), a cztery wytypuje komisja konkursowa. Zwycięskie przejścia zostaną ogłoszone na stronie www.stopwariatom.pl.

Patronat nad konkursem objęły Związek Powiatów Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • KacpeR, 2015-08-24 08:59:32

  Fajna akcja, ale jak coś takiego można było zamontować. Wygląda to okropnie i do tego się wyciera. Pomalowali jakąś czerwoną farbą ulicę, która już jest brudna. A jak popada, to można się poślizgnąć. Nic dziwnego, że doszło tam już do zderzenia samochodów. PZU chyba strzeliło sobie gola......  rozwiń
 • iwona, 2015-07-31 08:27:19

  Do Arco: tak i dopóki piesi nie zrozumieją, że samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu i że może warto oderwać wzrok od smartfona i spojrzeć na drogę przed wejściem na przejście, tak w ramach instynktu samozachowawczego
 • Arco, 2015-07-29 07:54:07

  Można na przejściach stawiać szlabany, budki dróżników i inne cuda niewidy, ale dopóki kierowcy nie uznają prawa pieszych do przechodzenia przez jezdnię, a piesi praw kierowców, to nikt i nigdzie nie uchroni tych pierwszych przed kontaktem ze zderzakiem pojazdów prowadzonych przez tych drugich....  rozwiń