PARTNER PORTALU
  • BGK

Alarm dla Małopolski! Zanieczyszczenie powietrza przekroczone

  • em    5 listopada 2015 - 10:22
Alarm dla Małopolski! Zanieczyszczenie powietrza przekroczone
II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie (fot. pixabay)

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Małopolsce wydał ostrzeżenie II stopnia dla mieszkańców Krakowa i okolic. Chodzi o przekroczenie normy zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi pyłami.
Szczególne środki ostrożności powinny zachować dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze.

Lepiej zostać w domu

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zaleca: unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.

Czytaj też: Darmowa komunikacja sposobem na krakowski smog?

Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy, a także śledzić stronę www.malopolska.pl/powietrze, na której pojawiać się będą informacje o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

Ostrzeżenie dla jednostek oświatowych

WZZK zaleca także, by jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze ograniczyły długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni w celu uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokiego stężenia zanieczyszczeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.