PARTNER PORTALU
  • BGK

Ale jazda. Wielkanoc na torach

  • PAP    19 marca 2012 - 15:30
Ale jazda. Wielkanoc na torach

Palmy wielkanocne, barwne kostiumy obrzędowe, rzeźby ludowe będzie można obejrzeć w muzealnym tramwaju przygotowanym przez Muzeum Śląskie w Katowicach. Tramwaj wyruszy w trasę we wtorek. Pasażerowie dostaną w ramach świątecznego upominku nasiona rzeżuchy.
W ramach projektu "Świąteczna jazda" pasażerowie tego jedynego świątecznego tramwaju na Śląsku będą mogli zobaczyć kolekcję eksponatów związanych z wiosenną symboliką życia, obyczajowością, historią i zwyczajami Wielkiej Nocy.

"Przygotowana w tramwaju wystawa zaprezentuje zwyczaje wielkanocne charakterystyczne dla Śląska i Zagłębia, pokaże, które tradycje są wspólne, a które nas różnią. Poznamy zarówno obyczaje charakterystyczne dla konkretnego regionu, jak palenie Judasza w Skoczowie, a także przybliżymy obrzędy święcenia palm celebrowane na całym Śląsku" - poinformowało PAP Muzeum Śląskie w Katowicach.

Na mobilnej wystawie będzie można obejrzeć palmy wielkanocne, archiwalne fotografie i pocztówki przedstawiające symbolikę świąteczną, rzeźby współczesnych artystów ludowych - np. Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej, a także kostiumy członków specjalnej honorowej straży stojącej przy grobie Chrystusa. W gminie Koziegłowy członków takiej straży nazywa się Turkami. Zwykle są ubrani w kolorowe stroje oraz maski, uczestniczą także w procesji rezurekcyjnej.

Muzealny tramwaj będzie kursował po Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej. Będzie można odbyć przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów lub zwiedzać wystawę na wybranych przystankach.

Pasażerowie dostaną w ramach świątecznego upominku nasiona rzeżuchy z instrukcją hodowli.

Rozkład jazdy świątecznego tramwaju znajduje się na stronie www.muzeumslaskie.pl

W dotychczasowych siedmiu edycjach "Świątecznej jazdy" przybliżano w ten sposób tradycje świętowania związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

Podczas pierwszej akcji świątecznej tramwajową wystawę zwiedziło 1,6 tys. osób, podczas ostatniej - ok. 5 tys. Tramwaj w ramach ósmej edycji "Świątecznej jazdy" będzie jeździł od wtorku do 10 kwietnia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: