PARTNER PORTALU
  • BGK

All About Freedom Festival od piątku w Gdańsku

  • bad/PAP    15 października 2015 - 18:18
All About Freedom Festival od piątku w Gdańsku
All About Freedom Festival 2014. Fot. AAFF

17 filmów dokumentalnych i fabularnych z całego świata pokazanych zostanie na rozpoczynającym się w piątek w Gdańsku 9. All About Freedom Festival. Imprezę zainauguruje polska premiera "Poszukiwaczy nawróconej" francuskiego reżysera Thomasa Bidegaina.
"W swoim reżyserskim debiucie znany francuski scenarzysta zabiera widzów na rozległy step wschodniej Francji. Spokojne życie rodziny przerywa zniknięcie 16-letniej Kelly i jej chłopaka - dżihadysty (...) To opowieść o współczesnym Dzikim Zachodzie i zmianach świata po 11 września 2001 roku" - czytamy w opisie filmu.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem m.in. kulturoznawczyni, konwertytki na islam Ewy Kalety, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego oraz kuratora programu filmowego festiwalu Artura Liebharta.

"All About Freedom to festiwal, który głównie poprzez film, ale także muzykę i teatr, zachęca widza do refleksji nad trudnymi tematami, w tym szeroko pojętym poczuciem wolności w przestrzeni społecznej, politycznej i osobistej. To filmy na bardzo wysokim poziomie artystycznym, ale niełatwe w odbiorze. W tym roku motywem, który wyraźnie pojawia się w obrazach, będzie problematyka wielokulturowości, migracji i uchodźców" - powiedziała w czwartek koordynatorka festiwalu Iwona Katarzyńska.

Strzały na Ukrainie, Europa w obliczu fali uchodźców

Zdaniem Kerskiego, nazwa festiwalu All About Freedom (Wszystko o wolności), "znaczy więcej w tym roku niż w każdym poprzednim". "Nie ucichły jeszcze strzały na Ukrainie, a Europie w obliczu fali uchodźców przyszło się zmierzyć z wieloma trudnymi pytaniami, w których pobrzmiewa problem wolności i jej braku. Co robić, gdy życie tych, których kocham, jest zagrożone? Czy w imię wolności od problemów możemy zapomnieć o solidarności, której kiedyś tak hojnie Polacy doświadczyli od innych, i uznać, że potrzebujący nie są naszą sprawą?" - napisał szef Europejskiego Centrum Solidarności w komunikacie przesłanym mediom.

Czytaj też: We Wrocławiu od wtorku festiwal Bruno Schulza

Drugim filmem podczas festiwalu, który widzowie polscy zobaczą po raz pierwszy, będzie "Louder Than Bombs" (Dania, Francja, Norwegia) w reżyserii Joachima Triera, nominowany w tym roku do nagrody Złotej Palmy w Cannes.

Na wydarzenie tegorocznego All About Freedom Festival zapowiada się pokaz filmu "Kanthari - u źródeł zmian", powstały w koprodukcji polsko-niemiecko-holenderskiej - będzie to światowa premiera tego dzieła. Jak poinformowała w czwartek wiceprezes Fundacji SolidarityFilmDoc Izabela Kotkowska, pomysłodawcą i producentem filmu jest zamieszkały w Sopocie Tomasz Kozakiewicz. Tytułowy Kanthari to instytut działający na południu Indii, szkolący działaczy społecznych, pochodzących często ze społeczności wykluczonych i zmagających się z niepełnosprawnością lub traumatycznymi wspomnieniami.

"W filmie zobaczymy m.in. historię Masajki, która opracowała alternatywny sposób obrzezania kobiet, Ojoka z Kenii, który założył pasiekę dla osób niewidomych, czy Jayne, walczącej o prawa albinosów" - wyjaśniła Kotkowska.

Po projekcji odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział m.in. reżyser Marijn Poels; inicjatorka Instytutu Kanthari, nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla (2005) Sabriye Tenberken oraz jedna z bohaterek filmu Masajka Monica Kaguithia.

Podczas All About Freedom Festival wyświetlony będzie także film "Dheepan" (Francja) w reżyserii Jacques'a Audiarda, nagrodzony Złotą Palmą podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.

Poza projekcjami filmów, w programie imprezy są także koncert Lecha Janerki oraz spektakl Teatru 21 "Statek miłości. Odcinek 1" w reżyserii Justyna Sobczyk.

9. edycja All About Freedom Festival potrwa do 24 października. Organizatorem All About Freedom Festival jest Europejskie Centrum Solidarności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.