PARTNER PORTALU
  • BGK

Ameryka w kieleckiej bibliotece

  • PAP    18 czerwca 2012 - 13:05
Ameryka w kieleckiej bibliotece

Elektroniczny dostęp do 20 tys. amerykańskich książek, encyklopedii, ponad tysiąca filmów dokumentalnych i milionów artykułów zyskali mieszkańcy Kielc dzięki programowi „Ameryka w twojej bibliotece”.
Dzięki współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach z ambasadą USA, mieszkańcy miasta i regionu mogą korzystać z ponad 30 baz danych tzw. elibraryUSA, z jakich korzystają użytkownicy bibliotek w Stanach Zjednoczonych.

Bazy te zawierają materiały do nauki języka angielskiego zarówno dla uczących się, jak i dla nauczycieli. Jest w nich zbiór ok. 42 milionów artykułów z czasopism od 1980 roku, bieżące dzienniki, są raporty na kontrowersyjne tematy, a także baza czasopism naukowych z Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej.

Czytelnicy uzyskali dostęp do kolekcji ponad 20 tys. książek anglojęzycznych oraz 35 tys. tytułów w języku hiszpańskim i portugalskim. Nie jest to tylko literatura piękna, ale także książki historyczne i naukowe. Można korzystać także z encyklopedii z różnych dziedzin, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są informacje o polityce, prawach człowieka, środowisku naturalnym, wiedza z zakresu zdrowia i ekonomii.

Oprócz dostępu do elibraryUSA biblioteka otrzymała także zbiór anglojęzycznych książek, głównie adresowanych do dzieci i młodzieży. W ramach projektu organizowane będą wystawy i spotkania z ciekawymi ludźmi.

„W dobie internetu nadal nie ma lepszego miejsca do zdobywania wiedzy niż biblioteka” – powiedział podczas inauguracji projektu w Kielcach konsul generalny USA w Polsce Allen S. Greenberg. Jak zaznaczył, program jest swego rodzaju oknem na Amerykę.

Kielecka biblioteka jest siódmą, w której ruszył program „Ameryka w twojej bibliotece”. Wcześniej dostęp do baz uzyskali użytkownicy bibliotek m.in. w Opolu, Bydgoszczy i Koszalinie. Ostatnią – ósmą biblioteką, która uzyska dostęp do zbiorów elibraryUSA, będzie placówka w Suwałkach. Z tych zasobów można korzystać także w ambasadzie i konsulacie oraz w tzw. American Corners, które działają w kilku polskich miastach, m.in. w Łodzi i Wrocławiu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: