PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Duda, prezydent RP: Kraków wiele zawdzięcza UNESCO

  • PAP/KDS    2 lipca 2017 - 21:05
Andrzej Duda, prezydent RP: Kraków wiele zawdzięcza UNESCO
Andrzej Duda, prezydent Polski (fot. http://vancouver.msz.gov.pl)

Andrzej Duda, prezydent Polski uczestniczył w niedzielę (2 lipca) w uroczystości otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbywa się w Krakowie. Podczas swojego wystąpienia zaznaczał, że stolica Małopolski bardzo wiele zawdzięcza UNESCO.
Podczas wystąpienia podkreślił, że to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ komitet obraduje w Polsce po raz pierwszy. Jak mówił, Kraków, w którym odbywa się sesja, bardzo wiele UNESCO zawdzięcza. Według prezydenta w latach 70. Kraków "ginął w oczach".

Jak zaznaczył, widać to na starych fotografiach, które ukazują zniszczone zabytki Krakowa, zniszczone detale budynków wykonane przed setkami lat przez największych mistrzów. Prezydent mówił, że był to efekt rabunkowej gospodarki przemysłowej, gdy nie liczono się z polskim dziedzictwem.

"To właśnie w 1978 r. Wawel i stara część Krakowa wraz z dzielnicą Kazimierz zostały wpisane na powstającą wtedy Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To był moment zmiany o 180 stopni, jeśli chodzi o ochronę zabytków Krakowa" - podkreślił Duda.

Prezydent dziękował Komitetowi za to, że zaangażował się w latach 70. w sprawę Krakowa, gdy miasto to "ginęło w oczach". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.