PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie kardynała Macharskiego

  • PAP/MIW    3 sierpnia 2016 - 17:19
Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie kardynała Macharskiego
Prezydent Andrzej Duda. (fot. www.bbn.gov.p).

• Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych kard. Franciszka Macharskiego.
• Odbędą się one w najbliższy w piątek (5.08) w Katedrze na Wawelu
Były metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia w wieku 89 lat. 

Prezydent Andrzej Duda napisał o kardynale Macharskim: Zmarł wielki Polak, wybitny człowiek Kościoła.

Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r. otrzymał sakrę biskupią, a w czerwcu tego samego roku - godność kardynalską.

Przez wiele lat kardynał Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Zmarł we wtorek o godz. 9.37 w szpitalu, gdzie trafił po tym, jak w wyniku upadku stracił przytomność.

Kardynała pożegnał papież Franciszek, który kilka dni temu odwiedził go w szpitalu w Krakowie. Papież przypomniał, że Macharski "przewodził Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji, z mądrością, ze zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka, o dobro wspólnoty Kościoła, a zwłaszcza o zachowanie żywej wiary w sercach ludzi"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.