PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie

  • PAP    17 maja 2013 - 17:29
Apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Blisko 2 tys. uczniów klas mundurowych z ponad 80 szkół z całej Polski wzięło w piątek udział w uroczystym apelu przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Młodzież zgromadzona na placu Piłsudskiego to uczestnicy rozpoczętego w czwartek biwaku "Ślubuję Ci, Ojczyzno" zorganizowanego przez Akademię Obrony Narodowej. Celem imprezy jest propagowanie wiedzy wojskowej oraz popularyzowanie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych.

"Chcemy prezentować wysiłek i działania uczniów i nauczycieli, którzy wraz z wojskowymi uczelniami i polskim wojskiem szerzą edukację obronną oraz kształtują postawy obronne młodzieży" - powiedział podczas uroczystości rektor-komendant Akademii gen. dyw. Bogusław Pacek.

"Zdaję sobie sprawę, że klasy mundurowe powstają dzięki przychylności władz oświatowych, wsparciu wojska i innych służb mundurowych, ale przede wszystkim w każdym bez wyjątku przypadku dzieję się to dzięki pasji i entuzjazmowi nauczycieli oraz chęci uczniów, żeby robić więcej, żeby wymagać od siebie więcej. Bardzo dziękuję za to" - powiedział z kolei szef MON Tomasz Siemoniak. "Armia zawodowa potrzebuje najlepszych kandydatów pod względem umiejętności, ale także bardziej niż czegokolwiek potrzebuje żołnierzy zmotywowanych i przepojonych chęcią służby ojczyźnie" - podkreślił.

Siemoniak przypomniał, klasy mundurowe to inicjatywa oddolna, a dowódcy jednostek wojskowych mają wyraźny sygnał, żeby ją wspierać.

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas podkreśliła, że młodzież z klas mundurowych może uczyć się na najlepszych wzorcach postaw patriotycznych i obywatelskich oraz zdrowego życia.

"W klasach mundurowych i wojskowych młodzież uczy się dyscypliny, odpowiedzialności za siebie i innych, planowania i realizowania planów, poznaje fachową wiedzę z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego, ale rozwija również swoją sprawność fizyczną, przygotowuje się do podejmowania działań ratowniczych, do działania na rzecz bezpieczeństwa i obronności obywateli naszego kraju" - powiedziała szefowa MEN.

W apelu odczytanym przez jednego z licealistów uczniowie napisali: "Ojczyźnie naszej ślubujemy to, czego od nas oczekuje - dobrą naukę i solidną pracę oraz to, że będziemy wspierać ideały obronności naszego państwa".

W Polsce jest prawie 220 szkół prowadzących klasy o profilu mundurowym. Uczęszcza do nich ponad 20 tys. uczniów. W sobotę wieczorem w warszawskim Rembertowie z uczestnikami biwaku "Ślubuję Ci, Ojczyzno" spotka się prezydent Bronisław Komorowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.