PARTNER PORTALU
  • BGK

Apelują o strategię dla Polski Zachodniej

  • JL    24 maja 2010 - 08:47
Apelują o strategię dla Polski Zachodniej

Marszałkowie czterech województw wysłali do ministra rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej list z apelem o szybkie podjęcie przez resort prac nad makroregionalnym dokumentem strategicznym o rozwoju Polski Zachodniej.
Decyzję o skierowaniu listu do minister Bieńkowskiej podjęli marszałkowie woj. dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego:  Marek Łapiński, Marcin Jabłoński, Marek Woźniak i Władysław Husejko podczas spotkania we Wrocławiu. Strategia dla Polski Zachodniej to ich wspólna inicjatywa.

Rozmowy wrocławskie były kontynuacją dyskusji podjętej 1 kwietnia br. w Zielonej Górze. Wtedy szefowie regionów stwierdzili, że problemy gospodarcze i społeczne województw wzdłuż granicy zachodniej państwa powinny zostać ujęte w ramy dokumentu strategicznego, rozwijającego koncepcję interregionalnego rozwoju Polski Zachodniej.

Marszałkowie po spotkaniu w Zielonej Górze doszli do zgodnej konkluzji, że zakres i skala problemów, dotyczących nie tylko ich regionów, ale także tych po niemieckiej stronie Odry, wymagają współpracy i wsparcia na poziomie międzyregionalnym i rządowym.

Ustalenia spotkania w Zielonej Górze zostały przez marszałków podtrzymane i szerzej rozwinięte. W liście do ministra rozwoju regionalnego podkreślają oni, że opracowanie strategii wpłynie na rozwój społeczno-gospodarczy i konkurencyjność zarówno regionów, jak i kraju. Wagę tego dokumentu wyznacza również europejska perspektywa – od traktatu lizbońskiego zaczynając, na strategii Europa 2020 kończąc.

Tekst apelu w multimediach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.