PARTNER PORTALU
  • BGK

Apelują w obronie Muzeum Górnośląskiego

  • PAP    30 kwietnia 2014 - 16:53
Apelują w obronie Muzeum Górnośląskiego

Pracownicy Muzeum Górnośląskiego z Bytomia apelują o poparcie listu-protestu przeciwko planom Zarządu Województwa Śląskiego zmierzającym do włączenia placówki w strukturę Muzeum Śląskiego w Katowicach. To przekreślenie dorobku kulturalnego pokoleń Ślązaków - uważają.
List, który powstał m.in. z inicjatywy pracowników bytomskiego muzeum, opublikowano w środę na stronie http://obronamuzeum.pl/. "Zdecydowanie protestujemy przeciwko włączeniu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w strukturę Muzeum Śląskiego w Katowicach, czy też każdej innej formie likwidacji łączącej się z utratą jego historycznej tożsamości" - napisano.

Wskazano, że jest to placówka z ponad 100-letnią tradycją, o wielokulturowych korzeniach i "jako instytucja trwale wpisująca się w europejskie dziedzictwo regionu, nie powinna stać się obiektem manipulacji podyktowanej krótkowzrocznymi trendami politycznymi". "Usunięcie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z muzealnej mapy Polski stanowić będzie niewątpliwie przekreślenie dorobku kulturalnego wielu pokoleń Ślązaków, a przede wszystkim niepowetowaną stratę dla dziedzictwa narodowego i ponadnarodowego" - podkreślono w liście.

Kierownik działu przyrody bytomskiego muzeum Roland Dobosz powiedział PAP, że nie należy podejmować takich decyzji w oderwaniu od środowisk kulturalnych i naukowych regionu. "Konsultacji nie było, a to jedyny sposób na rozsądną politykę wspierającą rozwój muzealnictwa na Górnym Śląsku" - uważa Dobosz. Dodał, że pracownicy muzeum apelują o wsparcie i podpisy pod zamieszczonym w internecie listem.

Pod listem podpisało się dotąd kilkunastu przedstawicieli środowisk kulturalnych i naukowych z całego kraju.

Na początku marca marszałek województwa śląskiego zaproponował, by miasto Bytom przejęło w całości lub współprowadziło wraz z Urzędem Marszałkowskim Muzeum Górnośląskie. 7 kwietnia sejmik poparł plany Zarządu Województwa Śląskiego zmierzające do połączenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Uchwała sejmiku w sprawie "podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu" ma charakter intencyjny i - jak wówczas tłumaczyli przedstawiciele marszałka - nie zamyka drogi do dalszych rozmów z miastem Bytom, które wyraziło gotowość do współfinansowania muzeum. Poinformowano, że uchwała jest pierwszym krokiem, a ostateczna decyzja w tej sprawie, zgodnie z procedurami, zapadnie nie wcześniej niż za trzy miesiące.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, 24 kwietnia wicemarszałek województwa śląskiego Kazimierz Karolczak spotkał się z pracownikami Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Górnośląskiego i "zaproponował, utworzenie grupy z udziałem przedstawicieli obu muzeów". "Jej celem będzie wypracowanie merytorycznej koncepcji działania instytucji po połączeniu. Równocześnie będą prowadzone dalsze rozmowy z prezydentem Bytomia na temat przejęcia przez miasto tej instytucji" - podało biuro prasowe marszałka.

Muzeum Górnośląskie jest jedną z najstarszych i największych placówek muzealnych w woj. śląskim. Na utrzymanie muzeum przeznaczono w 2014 roku ok. 3,3 mln zł, w ubiegłym roku 3,6 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.