PARTNER PORTALU
  • BGK

Aplikacja pomoże zwiedzić miejsca pamięci w Katowicach

  • PAP    12 maja 2013 - 12:34

Od 18 maja katowicki IPN udostępni posiadaczom smartfonów darmową aplikację, dzięki której będą mogli zdobyć informacje, w formie dźwiękowej, na temat historii miejsc pamięci w Katowicach - m.in. byłych siedzib NKWD i dawnej komendy MO.
To jeden ze sposobów, w jakich Instytutu przyłącza się do tegorocznej Nocy Muzeów. Jak powiedziała PAP Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN, dzięki aplikacji AudioTrip, wszyscy chętni mogą poznać historię pięciu, często zapomnianych, miejsc.

Chodzi o gmach Komendy Miejskiej Milicji Obywatelskiej przy ul. Kilińskiego, gdzie obecnie mieści się Muzeum IPN, Areszt Śledczy w Katowicach, byłe siedziby NKWD przy ul. Dworcowej i ul. Królowej Jadwigi oraz budynek przy Powstańców 31, gdzie przed laty działała bezpieka. Każdy chętny będzie mógł posłuchać opowieści o tym, co w tych miejscach działo się przed laty.

Z darmowej aplikacji będzie można skorzystać, pobierając ją na telefon i wprowadzając w telefonie stronę www.audiotrip.org, gdzie znajdują się odwołania do sklepu, bądź poprzez zeskanowanie swoim telefonem kodu QR.

Udostępnienie darmowej aplikacji jest związana z obchodzoną w tym roku 18 maja Nocą Muzeów. Katowicki oddział IPN już po raz piąty włącza się w ten projekt. W tym roku wiodącym tematem będzie II wojna światowa.

"Zaprezentujemy książkę dr. Grzegorza Bębnika Katowice we wrześniu 1939+, natomiast Sebastian Rosenbaum opowie o obozach niemieckiego totalitaryzmu na Górnym Śląsku. Do udziału w Nocy Muzeów zaprosiliśmy kilka stowarzyszeń zajmujących się historią najnowszą, w tym Pro Fortalicium" - powiedziała Kobylańska.

Oddziałowe Biuro Udostępnienia i Archiwizacji Dokumentów IPN w Katowicach zaprasza do zwiedzenia nowych magazynów archiwum IPN, którego pracownicy opowiedzą o swojej pracy i pokażą zgromadzone w nim dokumenty. Zaplanowano także wystawę materiałów archiwalnych dotycząca propagandy w PRL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.