PARTNER PORTALU
 • BGK

Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu odnowione

 • aw/PAP    11 listopada 2015 - 12:26

Po pięciu latach zakończyły się prace remontowe i konserwatorskie w jednym z najstarszych polskich archiwów - Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu. Prace były finansowane ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i parafii.
Podczas prac wymienione zostały wszystkie instalacje i zamontowana klimatyzacja, której wcześniej nie było. Wymieniony został parkiet, konserwacji i naprawie poddano meble. Odnowiono magazyny i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie - kapitularz, którego obecny wystrój pochodzi z początku XX wieku.

"Na stropie i fryzie mamy dużą kompozycję heraldyczną połączoną z bogatą ornamentyką. Mamy tu herby Piusa X, biskupa Jana Puzyny, herb Kapituły Krakowskiej oraz 65 herbów biskupów krakowskich" - mówił dziennikarzom konserwator Ignacy Jakubczyk.

Ściany kapitularza są wyłożone boazerią dębową, a dopełnieniem wystroju wnętrza są XVIII-wieczne, wzorzyste tkaniny tureckie. Na ich konserwację, która na razie nie została przeprowadzona, potrzeba ok. 1 mln zł. W ostatnich tygodniach specjaliści wykonali konserwację dwóch znajdujących się w tym pomieszczeniu obrazów autorstwa Henryka Uziembły, które przedstawiają św. Stanisława oraz bł. Wincentego Kadłubka.

Prace w archiwum trwały od 2011 r., a prowadziła je Pracownia Konserwacji i Rekonstrukcji Detali Architektonicznych Włodzimierza Drabczyńskiego. Kosztowały one w sumie ok. 1,2 mln zł i zostały sfinansowane ze środków SKOZK oraz Kapituły Katedralnej i parafii.

Jak mówił dziennikarzom dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej ks. prof. Jacek Urban pierwszy pokaz archiwaliów zaplanowano w kapitularzu na początku grudnia.

Tam najcenniejsze dokumenty związane z historią państwa i Kościoła w Polsce

Kapituła Katedralna na Wawelu powstała w XI wieku i od tego czasu gromadzone jest archiwum. Obecnie przechowywane są w nim najcenniejsze dokumenty związane z historią państwa i Kościoła w Polsce. W jego zasobach znajdują się dokumenty pergaminowe wystawione przez papieży, książąt, królów, biskupów, kodeksy rękopiśmienne, inwentarze Katedry na Wawelu i Krakowskiej Kapituły Katedralnej, pieczęcie.

Do najcenniejszych dokumentów należą: akt Unii Polsko-Litewskiej w Krewie z 1385 r., księga używana podczas koronacji królów Polski, dokument dotyczący kanonizacji św. Stanisława z 1253 r. Jest też bulla kanonizacyjna św. Jadwigi z 1997 r. podpisana przez Jana Pawła II oraz rękopis dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga".

Pomieszczenia Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej przylegają do Katedry Wawelskiej. W świątyni zakończyła się właśnie konserwacja marmurowego portalu okalającego główne wejście. Prace prowadzone były przy zachowaniu normalnego ruchu wiernych i turystów.

Specjaliści przywrócili naturalną barwę czarnemu marmurowi dębnickiemu, który z czasem stracił swój blask i zaczął matowieć. Od strony wewnętrznej portalu, która przez co najmniej kilkadziesiąt lat nie była poddawana żadnym zabiegom, uzupełniono także ubytki kamienia spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi.

"Odkryliśmy, że wewnętrzna część portalu powstała kilkadziesiąt lat później niż zewnętrzna. Wcześniej były one datowane jednakowo na lata 1637-38. Na belkowaniu odkryliśmy inskrypcję mówiącą, że portal wewnętrzny został ufundowany przez archiprezbitera kościoła Mariackiego Jerzego Januszowicza w 1693 r." - powiedziała dziennikarzom konserwator dzieł sztuki Grażyna Chromy Rościszewska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.