PARTNER PORTALU
  • BGK

Arkadiusz Hołda: Na Śląsku trzeba łączyć miasta, a kopalnie prywatyzować

  • wnp.pl    19 lutego 2015 - 15:02
Arkadiusz Hołda: Na Śląsku trzeba łączyć miasta, a kopalnie prywatyzować
Ludzie potrzebują nie tylko pracy, ale też dobrej jakości życia - mówi Hołda (fot. PTWP)

Prywatyzacja poszczególnych kopalń to najlepsza recepta na poprawę sytuacji w śląskim górnictwie. Natomiast w zwiększeniu potencjału regionu najbardziej pomogłoby połączenie samorządów w jedno miasto - ocenia Arkadiusz Hołda, katowicki przedsiębiorca.
Arkadiusz Hołda jest znany m.in. z działalności w branży deweloperskiej (Holdimex), a także medialnej (telewizacja TVS) i szkolnictwie (Wyższa Szkoła Techniczna). Jest zainteresowany zakupem kopalni Makoszowy.

Czy strategią wobec śląskiego górnictwa powinna być jego docelowa prywatyzacja?

- Oczywiście, że tak. Od lat wiadomo, że państwo jest zazwyczaj złym właścicielem, a zarządzane przez nie firmy są mało efektywne. Powinno dojść do prywatyzacji poszczególnych kopalń, aby mogły one samodzielnie pracować na swoje wyniki.

Wtedy nastąpi naturalna, rynkowa weryfikacja poszczególnych zakładów. Jeśli dana kopalnia nie będzie w stanie sprostać konkurencji, to przestanie istnieć. Śląskie kopalnie powinny działać w takim modelu jak Bogdanka.

Czy brak współpracy pomiędzy samorządami poszczególnych miast to istotny hamulec dla rozwoju regionu?

- Śląsk ma podobną specyfikę do Zagłębia Ruhry, jednak tam konsekwentną politykę aglomeracyjną prowadzi się od dziesięcioleci.

U nas natomiast robi się to z doskoku, zrywami co jakiś czas. Nie ukrywam, że uwierzyłem nowemu prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie, który przedstawił wizję połączenia Katowic z innymi miastami konurbacji śląsko-zagłębiowskiej.

W pierwszej kolejności do Katowic mogłyby przyłączyć się Siemianowice Śląskie. Jeśli taka inicjatywa będzie miała szansę realizacji, to osobiście deklaruje pełne zaangażowanie i wsparcie dla tego pomysłu.

Jedno, duże miasto, które miałoby ok. 2 mln mieszkańców, stałoby się poważnym konkurentem dla Warszawy, a także ważnym ośrodkiem na mapie Europy z ogromnym potencjałem do przyciągania inwestorów.

Czy powstanie takiego miasta zatrzymałoby proces wyludniania się regionu i ucieczkę młodych ludzi do Wrocławia, Krakowa czy Warszawy?

- Oczywiście powstanie dużego miasta nie rozwiąże wszystkich problemów z wyludnianiem się regionu. Ludzie potrzebują nie tylko pracy, ale też dobrej jakości życia, czyli m.in. możliwości spędzania wolnego czasu.

Ponadto nasz region przegrywa z Wrocławiem czy Krakowem w takich z pozoru błahych aspektach jak chociażby szkoły z nauczaniem w języku angielskim.

Więcej czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • starszy hajer, 2015-02-20 11:34:24

    Był kiedyś taki mądry gość: generał Ziętek. Wiele zrobił dobrego dla "noszego Ślonska". Hołda też ma wiele zalet, może zrobi tyle samo dobrego? Ma facet wizję. Tylko czy politycy nie będą mu przeszkadzali? Pomagać nie muszą, byle nie mieszali. Trzymajmy kciuki za Hołdę :-)...  rozwiń