PARTNER PORTALU
  • BGK

Astroturystyka poszerzy ofertę turystyczną Lutowisk

  • PAP    7 czerwca 2013 - 10:43
Astroturystyka poszerzy ofertę turystyczną Lutowisk

50 tys. euro ze środków unijnych kosztowało przygotowanie w gminie Lutowiska w Bieszczadach trzech miejsc do obserwacji nieba. Astroturystyka ma poszerzyć ofertę turystyczną gminy - poinformował w piątek wójt Lutowisk Krzysztof Mróz.
"W ramach projektu powstało Centrum Informacji Astronomicznej w Stuposianach oraz dwie platformy widokowe służące do obserwacji nieba" - powiedział wójt Mróz.

Podkreślił, że są to miejsca, w których każdy turysta i amator astroturystyki może się podzielić swoimi doświadczeniami oraz skorzystać z zamontowanych teleskopów. "Dysponujemy teleskopami do obserwacji dziennej i nocnej. Obserwacje są bezpłatne" - dodał wójt.

Gmina Lutowiska w Bieszczadach należy do miejsc, gdzie występuje niewielkie zanieczyszczenie sztucznym światłem. Obserwacja nieba nie jest utrudniona czy wręcz uniemożliwiona, jak np. w dużych aglomeracjach, przez tzw. łunę miejską.

"Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały się synonimem dzikiej przyrody. Są również jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem cywilizacji" - zaznaczył Mróz.

Przygotowanie oferty dla astroturystów będzie wymagać od samorządu ochrony ciemnego nieba. Gmina zamierza stosować odpowiednie rodzaje oświetlenia budynków, ulic i miejsc publicznych.

Projekt ma poszerzyć propozycje turystyczne gminy. Ma także na celu ochronę środowiska nocnego przed nadmiarem sztucznego światła oraz propagowanie astronomii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.