PARTNER PORTALU
  • BGK

Atrakcje geologiczne miasta zmienią oblicze Kielc

  • PAP/AS    28 maja 2016 - 21:39
Atrakcje geologiczne miasta zmienią oblicze Kielc
W ramach projektu zostaną rozbudowane także ścieżki edukacyjne w rezerwatach Wietrzenia i Kadzielnia (fot. Pawlosck/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Rozbudowa ścieżek dydaktycznych w rezerwatach Kadzielnia i Wietrznia, budowa interaktywnej wystawy w Centrum Geoedukacji oraz Geologicznego Ogrodu Doświadczeń – to pomysły na uatrakcyjnienie obiektów „Geoparku” w Kielcach. Projekt o wartości ponad 13 mln zł ma być sfinalizowany w 2019 r.
„Geopark” jest miejską jednostką budżetową utworzoną w 2003 r. dla lepszego wykorzystania walorów rezerwatów skalnych Kielc. Miasto posiada bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery - Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag - to rezerwaty geologiczne.

W 2012 r. przy Wietrzni otwarto Centrum Geoedukacji - miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża wiedzę geologiczną i geograficzną. Rocznie odwiedza je ok. 40 tys. osób. Ośrodek, którego zwiedzanie jest bezpłatne, to element Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wiodącego przez najciekawsze geologiczne atrakcje regionu świętokrzyskiego.

Niedawno ogłoszono przetarg na modernizację znajdującej się tu ekspozycji stałej oraz na budowę – na dachu budynku, który jest wkomponowany w zbocze kamieniołomu - geologicznego placu zabaw dla dzieci, nazwanego Geologicznym Ogrodem Doświadczeń.

Jak powiedział PAP kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros, według założeń przedsięwzięcia, scenariusz obecnie prezentowanej wystawy zostanie zachowany, ale po realizacji projektu ekspozycja będzie miała bardziej atrakcyjną formę.

„Modernizacja obejmie centralną część ekspozycji – opowieść o dewońskim morzu oraz część znajdującą się na antresoli, ukazującą procesy geologiczne. Chcemy zmienić rozwiązania scenograficzne, by uatrakcyjnić tę przestrzeń i wprowadzić elementy interaktywne, które wzbogacą przekaz, zachowując jego treść merytoryczną” – podkreślił Poros.

Jak dodał, chodzi m.in. o to, by zwiedzający oglądający część dewońską, poczuli się „faktycznie jak w tropikalnym morzu sprzed 360 mln lat”, w otoczeniu ówczesnej roślinności i zwierząt. Na wystawie znajdą się elementy interaktywne i multimedialne, m.in. panele dotykowe, które będą wykorzystywane przez zwiedzających.

„Chcielibyśmy, aby wystawa była trakcyjna wizualnie, bo naszym odbiorcą są przede wszystkim dzieci i młodzież. To bardzo wymagająca grupa zwłaszcza teraz - ma na co dzień do czynienia z najnowszymi technologiami i bardzo trudno te osoby czymś zaskoczyć” – zauważył Poros.

W części geologicznej, zmodernizowana zostanie kapsuła symulatora lotów do wnętrza Ziemi. Jest to małe kino 5D, w którym widzowie, podróżując w czasie i w głąb Ziemi, czują ruch, krople wody, powiew wiatru, zmiany temperatury. W tej części ekspozycji ma być stworzona przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania. Ma powstać też jaskinia z szatą naciekową.

Na dachu budynku centrum, przy ścieżce prowadzącej do rezerwatu Wietrzenia, powstanie Geologiczny Ogród Doświadczeń – znajdą się w nim urządzenia, które mają uczyć przez zabawę. „Geologia to hermetyczna nauka, trudno przyswajalna przez ludzi. Zależy nam na tym, by w ogrodzie poprzez zabawę oswoić z geologią zwłaszcza dzieci, ale myślę, że dorosłych też. Ma to być miejsce nie tylko aktywności ruchowej, ale też edukacji. Mamy nadzieję, że dzięki temu chętniej będą do nas zaglądały rodziny z dziećmi” – mówił Poros.

W ogrodzie ma znaleźć się m.in. litofon czyli geologiczne cymbałki. To instrument, który pozwala na dostrzeżenie różnic pomiędzy rodzajami skał, dzięki analizie wydawanych po uderzeniu w nie dźwięków. Będzie też skalny zegar słoneczny, model Układu Słonecznego i kuli ziemskiej, luneta panoramiczna oraz modele tetrapoda - najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego, którego ślady odkryto w kamieniołomie pod Kielcami.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.