PARTNER PORTALU
  • BGK

Atrakcje sportowe i kulturalne na ferie w woj. świętokrzyskim

  • PAP/AS    16 stycznia 2016 - 09:57
Atrakcje sportowe i kulturalne na ferie w woj. świętokrzyskim
W weekend rozpoczyna się zimowa przerwa szkolna dla uczniów pięciu województw – w tym woj. świętokrzyskiego – która potrwa do końca stycznia (fot. pixabay.com CC0)

Warsztaty artystyczne i naukowe, gry, konkursy, zabawy i wycieczki zaplanowały dla dzieci i młodzieży z okazji ferii zimowych świętokrzyskie instytucje kultury. Ośrodki rekreacji zapraszają na zajęcia sportowe, a stoki narciarskie – na „białe szaleństwo”.
W weekend rozpoczyna się zimowa przerwa szkolna dla uczniów pięciu województw – w tym woj. świętokrzyskiego – która potrwa do końca stycznia.

Mnóstwo atrakcji czeka na spędzających ferie w Kielcach. Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni, zaplanowało prelekcje, warsztaty i pokazy z motywami geologicznymi, dostępne zarówno dla indywidualnych gości jak i grup zorganizowanych. Będzie można tam m. in. poznać paleontologiczny recykling, uczestniczyć w wyprawie do wnętrza ziemi i spróbować swoich sił w szlifowaniu kamieni.

Odwiedzający Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, poza obejrzeniem interaktywnej wystawy instytucji, będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w Laboratorium „Generator Mocy”. Dowiedzą się skąd bierze się prąd, poznają różne rodzaje paliw i stworzą ekologiczną baterię.

Gry planszowe

Instytut Designu zaprasza młodsze dzieci do udziału w zajęciach „Czarno na białym”, które przybliżą w jaki sposób kontrast służy projektowaniu. Będą warsztaty wykonywania gier planszowych (warcaby, domino, talie kart) i papierowych szablonów oraz typograficzne.

Z kolei Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przygotował dla starszych „Ferie ze Strategią” – uczestniczy będą grali w gry strategiczne, własnoręcznie tworzyli modele postaci i scenografii gier oraz uczyli się planowania taktyki rozgrywek.

Cieszące się największą popularnością młodych widzów spektakle z repertuaru Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, będzie można oglądać w ferie na scenie instytucji. Zaplanowano też zabawę karnawałową i warsztaty zasad bezpiecznego zachowania na drodze – w ramach Świętokrzyskiej Akademii Bezpieczeństwa – które poprowadzą kieleccy policjanci.

Zaęcia aktorskie

Młodzież, która chce spróbować swoich sił w aktorstwie może uczestniczyć w zajęciach teatru „Pegaz”, działającego w Kieleckim Centrum Kultury. Warsztaty będą poświęcone technice i estetyce mowy, emisji głosu, interpretacji tekstu, reżyserii i technikom gry aktorskiej.

Odwiedzający oddziały kieleckiego Muzeum Narodowego będą mogli m.in. poznać zwyczaje karnawałowe w dawnej Polsce i uczestniczyć w zajęciach plastycznych (Pałac Biskupów Krakowskich), zgłębić tajniki działania instrumentów muzycznych z różnych stron świata i poznać kulturę Skandynawii, Chin i Afryki (Muzeum Dialogu Kultur), pobawić się w gry towarzyskie z początków XX w. (Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego) i sprawdzić wiedzę o Henryku Sienkiewiczu (pałacyk pisarza w Oblęgorku). Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na warsztaty plastyczne, bębniarskie, projektowania i wykonywania elementów gier planszowych oraz głośne czytanie bajek.

Nauka tańca

Szkoła Tańca Kieleckiego Teatru Tańca przygotowała warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży, z rożnych kategorii tańca jazzowego, hip hopu, salsy, tańca klasycznego i disco.

Zajęcia i turnieje m.in. piłki siatkowej, koszykówki, strzeleckie, bokserskie, tenisa stołowego, bilardowe będą się odbywały w kilku halach sportowych w mieście. Będzie można także nauczyć się pływać, jeździć na nartach i zgłębić tajniki karate.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.