PARTNER PORTALU
  • BGK

Atrakcje zabytkowej ciuchci

  • PAP    6 maja 2013 - 07:00
Atrakcje zabytkowej ciuchci

Wycieczka zabytkową kolejką po Ponidziu, zwiedzanie zabytków, ognisko, tańce oraz przejażdżka dorożką to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na pasażerów Ciuchci Express Ponidzie.
Kolejką można jeździć w każdą niedzielę do końca września. Wycieczka rozpoczyna się w każdą niedzielę o godz. 10 w Jędrzejowie; przez niemal dwie godziny pociąg jedzie przez Ponidzie, aby dotrzeć do Pińczowa.

Tam turyści mają czas wolny na zwiedzanie zabytków. W drodze powrotnej ciuchcia zatrzymuje się na stacji Umianowice - poinformowała Irena Kopeć ze Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Express Ponidzie".

Jak podkreśla prezes ŚKD Edward Choroszyński można tam odpocząć przy ognisku i muzyce, zjeść kiełbaskę, pobawić się i pośpiewać. W składzie pociągu są też bufecik, więc nie trzeba dźwigać ze sobą plecaka pełnego jedzenia - dodał.

W tym roku będzie również podstawiona dorożka, która przewiezie turystów po okolicy.
Powrót do Jędrzejowa planowany jest na godz. 18

Kopeć zaznaczyła, że w Pińczowie można zobaczyć m.in. kaplicę na górze Św. Anny, muzeum regionalne, zabytkowe kościoły. W Jędrzejowie warto odwiedzić m.in. klasztor cystersów z XII wieku oraz Muzeum im. Przypkowskich, gdzie znajduje się kolekcja zabytkowych zegarów słonecznych.

„Ciuchcia Express Ponidzie to miniatura pociągów normalnotorowych z lokomotywą spalinową. Jeździ z prędkością nie przekraczającą 20 km/h, dzięki czemu z okien można podziwiać krajobrazy przepięknego Ponidzia oraz zwierzynę, która przy torach często się pojawia" - powiedział Choroszyński.

Ciuchcia Express Ponidzie z Jędrzejowa do Pińczowa będzie jeździć w każdą niedzielę do końca września. Jak zaznaczyła Kopeć można również kolejkę wynająć w innym terminie na przykład na wycieczki szkolne, albo prywatne imprezy.

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Express Ponidzie" wozi turystów od 2002 roku. Jej trasa wynosi 29,5 km i przebiega przez gminę Jędrzejów, Imielno, Kije i Pińczów w województwie świętokrzyskim. Tabor ciuchci ma 98 lat i jest wpisany do rejestru zabytków. W zeszłym roku Ciuchcia przewiozła ponad 15 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • gość, 2013-05-06 21:41:04

    Korzystałam w zeszłym roku z przejażdżki. Piękne widoczki, doskonała zabawa.