Atrakcje zabytkowej ciuchci

Wycieczka zabytkową kolejką po Ponidziu, zwiedzanie zabytków, ognisko, tańce oraz przejażdżka dorożką to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na pasażerów Ciuchci Express Ponidzie.
Atrakcje zabytkowej ciuchci

Kolejką można jeździć w każdą niedzielę do końca września. Wycieczka rozpoczyna się w każdą niedzielę o godz. 10 w Jędrzejowie; przez niemal dwie godziny pociąg jedzie przez Ponidzie, aby dotrzeć do Pińczowa.

Tam turyści mają czas wolny na zwiedzanie zabytków. W drodze powrotnej ciuchcia zatrzymuje się na stacji Umianowice - poinformowała Irena Kopeć ze Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Express Ponidzie".

Jak podkreśla prezes ŚKD Edward Choroszyński można tam odpocząć przy ognisku i muzyce, zjeść kiełbaskę, pobawić się i pośpiewać. W składzie pociągu są też bufecik, więc nie trzeba dźwigać ze sobą plecaka pełnego jedzenia - dodał.

W tym roku będzie również podstawiona dorożka, która przewiezie turystów po okolicy.
Powrót do Jędrzejowa planowany jest na godz. 18

Kopeć zaznaczyła, że w Pińczowie można zobaczyć m.in. kaplicę na górze Św. Anny, muzeum regionalne, zabytkowe kościoły. W Jędrzejowie warto odwiedzić m.in. klasztor cystersów z XII wieku oraz Muzeum im. Przypkowskich, gdzie znajduje się kolekcja zabytkowych zegarów słonecznych.

„Ciuchcia Express Ponidzie to miniatura pociągów normalnotorowych z lokomotywą spalinową. Jeździ z prędkością nie przekraczającą 20 km/h, dzięki czemu z okien można podziwiać krajobrazy przepięknego Ponidzia oraz zwierzynę, która przy torach często się pojawia" - powiedział Choroszyński.

Ciuchcia Express Ponidzie z Jędrzejowa do Pińczowa będzie jeździć w każdą niedzielę do końca września. Jak zaznaczyła Kopeć można również kolejkę wynająć w innym terminie na przykład na wycieczki szkolne, albo prywatne imprezy.

Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Express Ponidzie" wozi turystów od 2002 roku. Jej trasa wynosi 29,5 km i przebiega przez gminę Jędrzejów, Imielno, Kije i Pińczów w województwie świętokrzyskim. Tabor ciuchci ma 98 lat i jest wpisany do rejestru zabytków. W zeszłym roku Ciuchcia przewiozła ponad 15 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Korzystałam w zeszłym roku z przejażdżki. Piękne widoczki, doskonała zabawa.

gość, 2013-05-06 21:41:04 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE