PARTNER PORTALU
  • BGK

Augustów, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Obchody z udziałem premier Betay Szydło

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 13:10
Augustów, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Obchody z udziałem premier Betay Szydło

W augustowskiej bazylice trwa nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych i osób, które udzielały im wsparcia (fot.twitter.com/PremierRP)

• W Augustowie (Podlaskie) rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
• Bierze w nich udział m.in. szefowa rządu Beata Szydło.
W augustowskiej bazylice trwa nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych i osób, które udzielały im wsparcia. Po nim uczestnicy uroczystości przejdą pod Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. Tam, po okolicznościowych wystąpieniach, złożone będą kwiaty i zapalone znicze.

Przed nabożeństwem wieńce ku upamiętnieniu ofiar represji złożono także pod tzw. Domem Turka, który w przeszłości był siedzibą NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie. W piwnicach był areszt dla ok. 30 więźniów.

Czytaj też: W Warszawie powstanie muzeum "żołnierzy wyklętych"

W przeszłości pion śledczy IPN prowadził śledztwo dotyczące zbrodni komunistycznych popełnionych przez UB w Augustowie, poszukiwano też miejsc pochówków i szczątków ofiar. Śledztwo umorzono, bo nie udało się ustalić ani tożsamości sprawców, ani miejsc pochówków.

Organizatorzy uroczystości w Augustowie zwracają również uwagę na obławę augustowską, przeprowadzoną przez sowietów wobec niepodległościowego podziemia w lipcu 1945 roku. Los zatrzymanych wówczas osób (w śledztwie IPN jest mowa o blisko 700 ofiarach, ale ostatnio odkryte dokumenty wskazują, że mogło być ich więcej) do dziś jest nieznany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.