PARTNER PORTALU
  • BGK

Augustów, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Obchody z udziałem premier Betay Szydło

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 13:10
Augustów, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Obchody z udziałem premier Betay Szydło
W augustowskiej bazylice trwa nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych i osób, które udzielały im wsparcia (fot.twitter.com/PremierRP)

• W Augustowie (Podlaskie) rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
• Bierze w nich udział m.in. szefowa rządu Beata Szydło.
W augustowskiej bazylice trwa nabożeństwo w intencji Żołnierzy Wyklętych i osób, które udzielały im wsparcia. Po nim uczestnicy uroczystości przejdą pod Pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. Tam, po okolicznościowych wystąpieniach, złożone będą kwiaty i zapalone znicze.

Przed nabożeństwem wieńce ku upamiętnieniu ofiar represji złożono także pod tzw. Domem Turka, który w przeszłości był siedzibą NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie. W piwnicach był areszt dla ok. 30 więźniów.

Czytaj też: W Warszawie powstanie muzeum "żołnierzy wyklętych"

W przeszłości pion śledczy IPN prowadził śledztwo dotyczące zbrodni komunistycznych popełnionych przez UB w Augustowie, poszukiwano też miejsc pochówków i szczątków ofiar. Śledztwo umorzono, bo nie udało się ustalić ani tożsamości sprawców, ani miejsc pochówków.

Organizatorzy uroczystości w Augustowie zwracają również uwagę na obławę augustowską, przeprowadzoną przez sowietów wobec niepodległościowego podziemia w lipcu 1945 roku. Los zatrzymanych wówczas osób (w śledztwie IPN jest mowa o blisko 700 ofiarach, ale ostatnio odkryte dokumenty wskazują, że mogło być ich więcej) do dziś jest nieznany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.