PARTNER PORTALU
  • BGK

Auschwitz będzie współpracować z Oświęcimiem

  • PAP    26 sierpnia 2011 - 00:32

Grupa stała do spraw współpracy między Muzeum Auschwitz i władzami miasta Oświęcim zawiązała się w czwartek - poinformowały wspólnie biura prasowe Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i magistratu oświęcimskiego.
Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum powiedział, że zadaniem grupy będzie wypracowanie kierunków współpracy, która umożliwi wspólny rozwój muzeum i miasta. W jej skład oprócz dyrektora muzeum Piotra M.A. Cywińskiego i pełniącego obowiązki prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta wchodzą między innymi specjaliści od inwestycji, promocji oraz ruchu turystycznego.

Zdaniem dyrektora Cywińskiego, rozpoczęte rozmowy dają nadzieję, że to, co dotąd było trudne lub nierealne dziś będzie wyglądało inaczej. "Jest naprawdę sporo tematów, o których powinniśmy rozmawiać. Można wiele zrobić dla rozwoju, jeśli ten rozwój będzie wspólnie rozumiany i akceptowany. Tego dotychczas bardzo brakowało przegrywali na tym wszyscy" - powiedział Piotr M.A. Cywiński.

Janusz Chwierut przyznał, że dotychczas nieraz brakowało nawet podstawowej współpracy między magistratem i muzeum. "Współpraca pomiędzy miastem a muzeum na zasadach partnerskich jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna" - podkreślił prezydent Oświęcimia.

Oświęcim to miasto o 800-letniej historii. Podczas II wojny światowej Niemcy wcielili je do Rzeszy. W 1940 roku w jednej z jego dzielnic uruchomili obóz Auschwitz. KL Auschwitz II- Birkenau - dwa lata później i stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów. W 1947 roku powstało muzeum, które objęło byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.