PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobus zamiast sali kinowej

  • PAP    30 sierpnia 2012 - 16:15
Autobus zamiast sali kinowej

Filmy o sztuce i artystach czy też tworzone przez artystów będą prezentowane przez cały wrzesień w autobusie w ramach "Kina autobusowego" Galerii Arsenał w Białymstoku. Pierwsza projekcja odbędzie się w czwartek wieczorem.
Autokar stanął na dziedzińcu przed budynkiem Starej Elektrowni w Białymstoku. W nim też, na specjalnym ekranie, w każdy kolejny czwartek września będą wyświetlane filmy.

Jednorazowo będzie mogło je zobaczyć 41 osób, tyle, ile jest miejsc w autokarze.

Jak powiedział w czwartek Zbigniew Świdziński z Galerii Arsenał, "Kino autobusowe" to pomysł licealistów, dwóch braci, którzy chcieli pokazywać filmy o sztuce swoim przyjaciołom, a także wszystkim zainteresowanych tym tematem.

Galeria zgodziła się na współpracę, bo - jak wytłumaczył Świdziński - placówka chętnie pokazuje inicjatywy młodych ludzi, a filmy o sztuce wpisują się też w działalność galerii.

Pracownicy galerii pomogli braciom wybrać filmy.

Autokar udało się pozyskać od spółki PKS Białystok. Świdziński powiedział, że pojazd nie jest już używany, a spółka przeznaczyła go do kasacji, ale zgodziła się na miesiąc go wypożyczyć.

W repertuarze znalazły się filmy artystyczne, animacje, ale też filmy o artystach.

Jako pierwszy zostanie zaprezentowany film "Filiżanka", inspirowany twórczością Jerzego Nowosielskiego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich.

Świdziński powiedział, iż zainteresowanie tą projekcją na jednym z portali internetowych było tak duże, że film zostanie pokazany dwa razy.

<!-- pagebreak //-->

W kolejnych tygodniach będzie można obejrzeć m.in. film o jednym z najważniejszych polskich malarzy Leonie Tarasewiczu oraz filmy artysty młodego pokolenia Karola Radziszewskiego.

Dodatkowo w Starej Elektrowni można zobaczyć wystawę "To nic ważnego, to tylko sztuka...".

Prezentowane są na niej prace pochodzą z kolekcji Galerii Arsenał oraz Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. To m.in. prace Katarzyny Kozyry, Zbigniewa Libery, Joanny Rajkowskiej czy grupy "Twożywo".

Galeria Arsenał jest miejską placówką, ale ze swej działalności znaną w kraju i za granicą. W ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, zorganizowała wystawę "Podróż na Wschód", w której wzięło udział kilkudziesięciu artystów z Polski i krajów tzw. Partnerstwa Wschodniego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • BUSOMAT.PL, 2012-08-31 15:28:40

    Bardzo ciekawy pomysł. A po ile bilety do tego kina?